Aktivisté dnes protestovali proti chvaletické elektrárně i v Pardubicích

Několik desítek ekologických aktivistů přijelo dnes vyjádřit nespokojenost s provozem chvaletické elektrárny také před pardubický krajský úřad. Další od pátku symbolicky blokují vjezd do elektrárny.

Aktivisté blokují elektrárnu Chvaletice
doporučujeme

"Stát při řešení klimatické krize selhává. Místo toho, aby chránil lidi, chrání zisky uhlobaronů," řekl ČTK Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné.

Elektrárna nedávno dostala výjimku na limity oxidu dusíku a rtuti, které požaduje Evropská unie od léta 2021. Aktivisté chtějí, aby elektrárna ukončila svůj provoz a aby Český republika využívala jiné než fosilní zdroje.

Jeden z účastníků se přikryl stříbrnou termofólií, představoval kapku rtuti, která ničí lidské zdraví. Aktivisté se prošli kolem budovy krajského úřadu, bubnovali a skandovali různá hesla. Transparent s nápisem "Uřad proti lidem. Rtuť dětem - zisk Tykačovi", upevnili na stožáry veřejného osvětlení.

Do oken krajského úřadu nalepili transparent "Uhlí patří pod zem". Záhy přijela tři vozidla policie a nápis aktivisté proto sundali. Po krátké debatě s policisty demonstrace skončila.

Akce je součástí Klimakempu, který se koná od neděle 30. června do neděle 7. července. Pořádá mimo jiné diskuze na téma klimatických změn i o možnostech, jak to změnit. V pátek aktivisté uspořádali demonstraci z Řečan nad Labem do Chvaletic. Část z nich zablokovala vjezd a zůstala přes noc. Dle vyjádření organizátorů tam demonstranti přespí i do neděle.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud nebude řešit jed na hraboše Stutox, platnost nařízení vypršela

04.08.2020 08:58 Ústavní soud se už nebude zabývat návrhem senátorů na zrušení nařízení, které umožňovalo povrchově…

Sucho v severozápadních Čechách se prohlubuje, zemědělci očekávají velké…

27.07.2020 16:56 Vzhledem k vysokým letním teplotám a menší intenzitě srážek se v severozápadních Čechách v minulém…

Kůrovec zasáhl 47 procent katastrů. Ministerstvo aktualizovalo červenou…

27.07.2020 16:42 Kůrovcem je mimořádně silně zasaženo či bezprostředně ohroženo 47 procent katastrálních území v…

"Konec depky z řepky!" Ekologičtí aktivisté pochodovali Prahou,…

26.07.2020 17:09 Aktualizováno Stovky lidí se dnes na pražském Malostranském náměstí sešly na demonstraci ekologických sdružení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama