Divokým koním se v Česku daří, přibudou k nim pratuři

Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku budou od podzimu spásat také dva pratuři. Od působení dvou jalovic si ochranáři slibují vytváření vhodných podmínek pro mokřadní a luční ptáky. ČTK to dnes sdělili zástupci České společnosti ornitologické (ČSO). Od loňského ledna Josefovské louky spásá stádo divokých koní.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Koně se na Josefovských loukách osvědčili. Letos tu díky nim poprvé vyvedli mláďata například kriticky ohrožení vodouši rudonozí. Nyní bychom chtěli přivézt další velké kopytníky, kteří na naše území historicky patří, a to jsou pratuři," uvedl správce ptačího parku Břeněk Michálek.

Pratury, stejně jako loni divoké koně, přiveze z rezervace u Milovic organizace Česká krajina. "Úkolem dvou jalovic bude okusem potlačovat dřeviny, které jsou v některých částech parku nežádoucí, například rozrůstající se vrby a hlohy. Pratuři jsou navíc schopni vypást rychle se rozšiřující kopřivy, což divocí koně zaměření na trávy nesvedou," uvedl Michálek.

Ochranáři si od rozšíření počtu neobvyklých zvířat slibují také větší zájem o přírodovědecky cennou lokalitu. „Pratuři budou dalším lákadlem pro návštěvníky a školní exkurze, kterých každým rokem přibývá. Letos ptačí park navštívilo 700 žáků a studentů, což je o 200 více než za celý loňský rok," dodal Michálek.

ČSO v ptačím parku Josefovské louky pro návštěvníky letos otevřela novou trasu v takzvané Josefovské džungli. Jde o asi kilometr dlouhé území divočiny. Díky otevření džungle mohou návštěvníci nově obejít park okružní trasou bez vracení se stejnou cestou. Okružní stezka v ptačím parku vede kolem celého parku až k soutoku Staré Metuje s Novou Metují, kde v ohradě žijí divocí koně. Rozšíření stezky přes džungli vytvořili dobrovolníci motorovými pilami a křovinořezy.

Ptačí park Josefovské louky o rozloze asi 80 hektarů vzniká od roku 2006. Jeho hlavním cílem je umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území veřejnosti. Jeho páteří je 100 let starý závlahový systém, který ČSO opravila, a který nyní umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pásmo dozoru kvůli ptačí chřipce se rozšířilo na Moravu

20.01.2020 17:10 Veterináři vytyčili kolem ohniska ptačí chřipky na Vysočině ochranné pásmo, spadá do něj deset…

Do Česka se vrátila ptačí chřipka

18.01.2020 19:05 Aktualizováno V Česku se po třech letech objevila ptačí chřipka. Nákaza vysoce patogenního subtypu H5N8, který…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Před sídlem vlády se demonstrovalo. Aktivisté mají rázné požadavky

13.01.2020 13:33 Aktualizováno Zhruba 20 aktivistů z české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama