Spolchemie buduje "podzemní sarkofág pro rtuť", projekt má být hotov do roku 2021

Ústecká Spolchemie má hotový projekt na dokončení sanace míst kontaminovaných rtutí. Podloží a stavební materiály budou uloženy do tzv. ekokontejmentu, což je jakýsi podzemní sarkofág. ČTK to řekl mluvčí firmy Jan Charvát. Termín dokončení prací Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) stanovila na prosinec 2021.

Přidejte svůj názor

Chemické zbraně
doporučujeme

Rtuť využívala chemička při provozu původní amalgámové elektrolýzy. "Stále platí, že po dokončení sanačních prací bude toto území využito zejména pro logistické činnosti popřípadě lehkou výrobu," uvedl mluvčí.

Novou membránovou elektrolýzu spustila Spolchemie před dvěma lety, slouží k výrobě hydroxidu draselného, hydroxidu sodného, chloru a vodíku. Díky dvoumiliardové investici se zdvojnásobila výroba. Šlo o největší investici v poválečné historii firmy.

Spuštění membránové elektrolýzy a zastavení používání rtuti ve výrobě přispělo k pětinásobnému meziročnímu poklesu emisí do ovzduší v případě těžkých kovů a anorganických sloučenin chloru. Vyplývá to ze zprávy o hodnocení dopadů na životní prostředí v roce 2018, kterou zveřejnila chemička.

Celkově byly loni emise do ovzduší meziročně vyšší. "Navýšení bylo paradoxně zaznamenáno u oxidů dusíku vykazovaných na vodíkové kotelně, kde je spalován vodík (ekologicky čisté palivo) z membránové elektrolýzy," uvádí zpráva.

Vodík vzniká jako vedlejší produkt při výrobě hydroxidů. "Je používán primárně jako surovina v navazujících výrobách. Jeho nezanedbatelné přebytky jsou v současnosti zhodnoceny jako zdroj energie, resp. palivo při výrobě páry," uvedl Charvát.

Ústí nad Labem se Spolchemií uzavřelo memorandum, v němž chemička deklaruje připravenost poskytnout vodík pro potřeby města na provozování vozidel ústecké MHD. "Množství vodíku, který ekologicky produkujeme, aktuálně významně převyšuje potenciální nároky na množství, které ústecká MHD může v dohledné budoucnosti spotřebovat," uvedl Charvát. Pokud se podaří získat dotace na výstavbu plnicí stanice a nákup autobusů, mohly by první vozy s vodíkovým pohonem jezdit po městě v roce 2021.

Souběžně s přípravou dokončení sanace rtuťových lokalit se připravuje sanace podzemních vod v areálu. "Zde je termín dokončení stanoven na září 2025," uvedl mluvčí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V bio vejcích odhalen insekticid DDT. Jak se do nich dostal? Zakázaný je…

23.08.2019 16:01 Aktualizováno Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických…

Mela na Staromáku: Aktivisté blokovali vchod do ministerstva

23.08.2019 15:36 Aktualizováno Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro…

Farmářka týrala krávy hladem, tvrdí policie. Polovina stáda uhynula

23.08.2019 12:26 Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze…

Jed na hraboše má další oběti, na Opavsku uhynuli čápi. Začalo vyšetřování

22.08.2019 16:25 Aktualizováno Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama