Spolchemie buduje "podzemní sarkofág pro rtuť", projekt má být hotov do roku 2021

Ústecká Spolchemie má hotový projekt na dokončení sanace míst kontaminovaných rtutí. Podloží a stavební materiály budou uloženy do tzv. ekokontejmentu, což je jakýsi podzemní sarkofág. ČTK to řekl mluvčí firmy Jan Charvát. Termín dokončení prací Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) stanovila na prosinec 2021.

Chemické zbraně
doporučujeme

Rtuť využívala chemička při provozu původní amalgámové elektrolýzy. "Stále platí, že po dokončení sanačních prací bude toto území využito zejména pro logistické činnosti popřípadě lehkou výrobu," uvedl mluvčí.

Novou membránovou elektrolýzu spustila Spolchemie před dvěma lety, slouží k výrobě hydroxidu draselného, hydroxidu sodného, chloru a vodíku. Díky dvoumiliardové investici se zdvojnásobila výroba. Šlo o největší investici v poválečné historii firmy.

Spuštění membránové elektrolýzy a zastavení používání rtuti ve výrobě přispělo k pětinásobnému meziročnímu poklesu emisí do ovzduší v případě těžkých kovů a anorganických sloučenin chloru. Vyplývá to ze zprávy o hodnocení dopadů na životní prostředí v roce 2018, kterou zveřejnila chemička.

Celkově byly loni emise do ovzduší meziročně vyšší. "Navýšení bylo paradoxně zaznamenáno u oxidů dusíku vykazovaných na vodíkové kotelně, kde je spalován vodík (ekologicky čisté palivo) z membránové elektrolýzy," uvádí zpráva.

Vodík vzniká jako vedlejší produkt při výrobě hydroxidů. "Je používán primárně jako surovina v navazujících výrobách. Jeho nezanedbatelné přebytky jsou v současnosti zhodnoceny jako zdroj energie, resp. palivo při výrobě páry," uvedl Charvát.

Ústí nad Labem se Spolchemií uzavřelo memorandum, v němž chemička deklaruje připravenost poskytnout vodík pro potřeby města na provozování vozidel ústecké MHD. "Množství vodíku, který ekologicky produkujeme, aktuálně významně převyšuje potenciální nároky na množství, které ústecká MHD může v dohledné budoucnosti spotřebovat," uvedl Charvát. Pokud se podaří získat dotace na výstavbu plnicí stanice a nákup autobusů, mohly by první vozy s vodíkovým pohonem jezdit po městě v roce 2021.

Souběžně s přípravou dokončení sanace rtuťových lokalit se připravuje sanace podzemních vod v areálu. "Zde je termín dokončení stanoven na září 2025," uvedl mluvčí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schodek agrárního obchodu se zlepšil, odhaduje svaz. Kolik zboží se…

11.08.2020 16:13 Schodek agrárního zahraničního obchodu v pololetí meziročně klesl zhruba o 15,5 procenta na 20,6…

Nové dotace pro boj se suchem. Ministerstvo dá na projekty čtvrt miliardy

10.08.2020 10:53 Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního…

Nejpalčivější globální problém: Podle Čechů hromadění odpadu, ukázal…

07.08.2020 16:23 Za nejzávažnější globální problémy považuje česká veřejnost hromadění odpadu a nedostatek a…

Dusičnan amonný se v ČR používá jen v zemědělství. Riziko výbuchu je…

05.08.2020 15:30 Aktualizováno Čistý dusičnan amonný se v Česku používá pouze pro zemědělské účely jako hnojivo. ČTK to dnes řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama