Spolchemie buduje "podzemní sarkofág pro rtuť", projekt má být hotov do roku 2021

Ústecká Spolchemie má hotový projekt na dokončení sanace míst kontaminovaných rtutí. Podloží a stavební materiály budou uloženy do tzv. ekokontejmentu, což je jakýsi podzemní sarkofág. ČTK to řekl mluvčí firmy Jan Charvát. Termín dokončení prací Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) stanovila na prosinec 2021.

Chemické zbraně

Rtuť využívala chemička při provozu původní amalgámové elektrolýzy. "Stále platí, že po dokončení sanačních prací bude toto území využito zejména pro logistické činnosti popřípadě lehkou výrobu," uvedl mluvčí.

Novou membránovou elektrolýzu spustila Spolchemie před dvěma lety, slouží k výrobě hydroxidu draselného, hydroxidu sodného, chloru a vodíku. Díky dvoumiliardové investici se zdvojnásobila výroba. Šlo o největší investici v poválečné historii firmy.

Spuštění membránové elektrolýzy a zastavení používání rtuti ve výrobě přispělo k pětinásobnému meziročnímu poklesu emisí do ovzduší v případě těžkých kovů a anorganických sloučenin chloru. Vyplývá to ze zprávy o hodnocení dopadů na životní prostředí v roce 2018, kterou zveřejnila chemička.

Celkově byly loni emise do ovzduší meziročně vyšší. "Navýšení bylo paradoxně zaznamenáno u oxidů dusíku vykazovaných na vodíkové kotelně, kde je spalován vodík (ekologicky čisté palivo) z membránové elektrolýzy," uvádí zpráva.

Vodík vzniká jako vedlejší produkt při výrobě hydroxidů. "Je používán primárně jako surovina v navazujících výrobách. Jeho nezanedbatelné přebytky jsou v současnosti zhodnoceny jako zdroj energie, resp. palivo při výrobě páry," uvedl Charvát.

Ústí nad Labem se Spolchemií uzavřelo memorandum, v němž chemička deklaruje připravenost poskytnout vodík pro potřeby města na provozování vozidel ústecké MHD. "Množství vodíku, který ekologicky produkujeme, aktuálně významně převyšuje potenciální nároky na množství, které ústecká MHD může v dohledné budoucnosti spotřebovat," uvedl Charvát. Pokud se podaří získat dotace na výstavbu plnicí stanice a nákup autobusů, mohly by první vozy s vodíkovým pohonem jezdit po městě v roce 2021.

Souběžně s přípravou dokončení sanace rtuťových lokalit se připravuje sanace podzemních vod v areálu. "Zde je termín dokončení stanoven na září 2025," uvedl mluvčí.

Kvóta na dříví pro české pily by byla v rozporu s evropským právem

22.07.2021 15:53 Určovat kvótou státnímu podniku Lesy ČR (LČR) podíl prodaného dříví českým pilám by bylo v rozporu…

Stát vyhazuje miliardy za zlepšení kvality vody, ty se naopak horší,…

19.07.2021 08:53 Stát dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na…

Na 81 procentech území republiky je v půdě více vody než obvykle

12.07.2021 12:15 Zhruba na 12 procentech území České republiky je méně vody než obvykle. Naopak na 81 procentech je…

Zemědělské škody po tornádu dosáhly 1,5 miliardy. Stát je odškodní

28.06.2021 13:11 Aktualizováno Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce, potravináře nebo lesníky poškozené tornádem až 1,5…

Kůrovcová kalamita má letos podle ředitele Lesů ČR lokální charakter

24.06.2021 14:42 Kůrovcová kalamita má letos podle generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka v zemi lokální…

Související:

Právě se děje