Po deseti letech se včelaři a laická veřejnost dočkali slavnostního otevření arboreta

Lužice - Nejen místní včelaři, ale také včelaři z okolí a široká veřejnost se sjeli v sobotu 18. června do Lužic u Hodonína, kde se otevíralo Včelařské arboretum. Pří této příležitosti byl také slavnostně odhalen prapor Základní organizace Českého svazu včelařů Hodonín.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Jako první v proslovu promluvil Starosta obce Ing. Jaroslav Kreml. Ten uvedl základní informace o financování celého areálu, který bude sloužit včelařům, očařským koružkům a později všem milovníkům přírody. Náklady na vytvoření místa, použitý materiál a osazení dřevin se zatím vyšplhaly asi na 750 000 korun.

První myšlenky k vytvoření většího včelařského zázemí se objevily v roce 2002, kdy se obec postarala o rekonstrukce starého obytného domku. Ten ovšem muselo zastupitelstvo nechat zbourat, neboť o pozemek měla vážná zájem nedaleká firma.

V nové lokalitě se nacházejí veškeré inženýrské sítě. Včelařské centrum tak svým charakterem zapadá i do územního plánu, kdy je dále v plánu rozsáhlá úprava širokého okolí.

Nápad se zrodil v hlavě 82letého včelaře
Hlavním „tahounem“ celého rozsáhlého a náročného projektu je dnes 82letý včelař Vladimír Uhrovič, který za svoji dlouholetou práci s mládeží získal ocenění od obce Lužice. V hlavě tohoto obdivuhodně aktivního včelaře se zrodil i nápad vytvořit prapor organizace. Ten byl slavnostně dekorován stuhou obce Lužice.

Hodonínská základní organizace při této příležitosti odhalila také svůj vlastní kroj a Včelařské arboretum zakládací listinu. V té se mimo jiné uvádí, že arboretum má sloužit k chovu včel, čmeláků a včel samotářek. Má být vždy otevřené včelařům a návštěvníkům nejen z jiných organizací, ale hlavně veřejnosti, která má zájem dovědět se něco nového ze života včel.

Před ukončením proslovu byl také založen Klub přátel včelařské arboreta.

Po uvítání a představení arboreta následovala přehlídka prací včelařského kroužku mládeže. Návštěvníci se mohli podívat, jak se vyrábějí voskové svíčky, jak lze ozdobit medové perníky a koupí medu přispěli k dalšímu rozvoji arboreta.

V areálu se nachází interaktivní místnost, která slouží k přednáškám a je vybavena dataprojektorem. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik typů úlu a nejen děti zaujme vyřezávaný klát, který demonstruje včelaření v dávných dobách. Veliký zájem nejen u dětí vzbudil pozorovací úl, který je vyroben ze skla. Mnoho práce ještě zabere úprava plochy pozemku. Jsou zde vysazeny významné včelařské dřeviny a byliny.

Loading...
Témata: Včely
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Balíček proti suchu. STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a…

19.06.2019 10:30 Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního…

Nálety kůrovců jsou nejhorší v historii. Ohrožena je polovina smrkových…

18.06.2019 12:51 Pokud se naplní krizové scénáře, mohlo by být letos napadeno kůrovcem 500.000 hektarů smrkových…

Do Česka se vrací sucho. Následky budou dramatické, ukazuje mapa

17.06.2019 16:28 Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen…

Květnové srážky nestačily, půdní sucho je na třetině území

13.06.2019 17:54 Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama