Do Labe tečou splašky z kanalizace!

Dvůr Králové nad Labem - Splašky z kanalizace šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem dnes dopoledne začaly téct přímo do Labe. Firma WWTP DKNL provozující místní čistírnu odpadních vod ráno zastavila čistění. Důvodem zastavení je dlouhodobý spor firmy s městem o cenu čištění odpadních vod.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

Radnice na zastavení provozu čističky reagovala podáním trestního oznámení pro podezření z trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a obecného ohrožení. Oznámení radnice podala trutnovskému státnímu zastupitelství. Město v oznámení tvrdí, že provozovatel čističky peníze na provoz a investice má a k zastavení čištění není oprávněn.

Problémem se začala zabývat jako nedovoleným vypouštěním odpadních vod a porušením vodního zákona Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Dá se očekávat zahájení správního řízení, v němž může inspekce udělit pokutu až deset milionů korun," řekla ČTK mluvčí inspekce Ivana Awwadová. ČIŽP však bude muset nejprve rozhodnout, s kým vlastně správní řízení zahájí.

Firma WWTP DKNL zastavila přítok odpadních vod na čistírnu dnes v 06:00. Odpadní vody postupně naplnily gravitační kanalizaci a kolem 10:00 začaly před odlehčovací komorou vytékat do Labe. Znečištění v místě výtoku odpadních vod do Labe není okem postřehnutelné. Projevilo se však tím, že v místě výtoku se na Labi rozpustil led.

Čistička z vod denně odstraní kolem dvou tun různého odpadu jako fosforu, dusíku a nerozpuštěných látek.

Současný stav je vyvrcholením sporu města a soukromé firmy, v němž jde o 10 milionů korun. Čistička chce dlužné peníze, město platit odmítá. Ceny za její služby považuje za přemrštělé. Obrátila se se žádostí o radu i na Ministerstvo zemědělství, ale nepomohlo to. Dokud se obě strany nedohodnou nebo někdo nezasáhne, bude Labe znečišťováno dál.

Témata: Ekologie
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko sužuje nedostatek vody. Deště a sníh nic nevyřešily

07.12.2018 18:28 V některých oblastech České republiky pokračují i v zimě problémy s nedostatkem pitné vody.…

Česko musí změnit energetickou vizi, volají ekologové. Vadí jim uhlí i…

07.12.2018 10:50 Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně…

Češi loni snědli nejvíc drůbežího masa od roku 1948, důvod vás zřejmě…

04.12.2018 13:13 Aktualizováno Spotřeba masa v Česku se loni meziročně nezměnila, když zůstala na 80,3 kilogramu na osobu. O půl…

MZe navrhlo projekty za 48,6 miliardy, investovat chce například do…

02.12.2018 09:52 Ministerstvo zemědělství navrhlo do národního investičního plánu 26 projektů za 48,6 miliardy korun…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama