Nešťastní zemědělci: Krávám namrzají vemena

Nový Jičín - Mrazy hluboko pod nulou komplikují zemědělcům v živočišné výrobě chov skotu. Snižuje se dojivost u krav a zvyšují se dodatečné výdaje na zateplování chovů, uvedl ve čtvrtek agentuře Mediafax agronom Zdeněk Šustek ze zemědělského podniku Starojicko v Novém Jičíně-Loučce.

Přidejte svůj názor

Družstvo chová asi 800 krav, dojivost podle Šustka v mrazech klesá až o 10 procent.

"Náklady se nám zvedají nejen touto sníženou produkcí mléka, ale také tím, že nám zamrzá voda ve vodovodních potrubích a napajedlech. Navíc krmivo, které krávy zmrzlé nesežerou, musíme zvenku odsekat, abychom se dostali k tomu rozmrzlému. Máme tedy mnohem vyšší odpad krmiva. Zamrzá nám také pod rošty ustájení," vyjmenoval problémy Šustek.

Zvýšené náklady na litr mléka podle něj ponese pouze zemědělské družstvo. "Cenu za litr nám při výkupu nezvednou, spíše se ji snaží ještě stlačit dolů, takže na mrazy doplatíme jen my jako prvovýrobce," dodal.

Snížení produkce mléka Mlékárna Kunín na Novojičínsku podle mluvčí Evy Kijonkové výrazně nepocítí. "Mléko odebíráme od krav z Beskyd a jediný problém, který jsme prozatím v souvislosti s mrazy řešili, bylo to, že cisterny nepřijely načas. Snížená dojivost nás zásadně neovlivnila," řekla mluvčí.

Sníženou dojivost zaznamenali zemědělci i v jiných krajích. „Dojivost v nynějších mrazech poklesla zhruba o 10 procent. Dojnice při poklesu teplot pod minus 10 procent spotřebují mnohem více energie na udržení teploty, spotřebují mnohem více krmiva. Navíc hrozí riziko namrzání vemen," popsal potíže s mrazy agentuře Zdeněk Blažek ze Zemědělského družstva Třebonín na Českokrumlovsku. "K tomu se připojují další problémy, zamrzají napaječky i krmné směsi. Dokonce nám nyní šest hodin nešel elektrický proud v době, kdy jsme měli dojit,“ doplnil Blažek.

Citelnější ztráty v souvislosti s mrazy čekají zemědělci také v rostlinné produkci. "Pokud na poli není sněhová pokrývka, hrozí vymrznutí ozimu, zejména ječmene. Zatím ale není možné nic vyčíslit přesně, ztráty sečteme až na jaře," upozornil Robert Kučera z moravskoslezské Regionální agrární komory.

Témata: zemědělci | Zima
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko sužuje nedostatek vody. Deště a sníh nic nevyřešily

07.12.2018 18:28 V některých oblastech České republiky pokračují i v zimě problémy s nedostatkem pitné vody.…

Česko musí změnit energetickou vizi, volají ekologové. Vadí jim uhlí i…

07.12.2018 10:50 Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně…

Češi loni snědli nejvíc drůbežího masa od roku 1948, důvod vás zřejmě…

04.12.2018 13:13 Aktualizováno Spotřeba masa v Česku se loni meziročně nezměnila, když zůstala na 80,3 kilogramu na osobu. O půl…

MZe navrhlo projekty za 48,6 miliardy, investovat chce například do…

02.12.2018 09:52 Ministerstvo zemědělství navrhlo do národního investičního plánu 26 projektů za 48,6 miliardy korun…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama