Bezohlední zbohatlíci, spílají strážci Krkonoš řidičům skútrů

Krkonoše - S neustálým porušováním zákazů a nařízení ze strany jezdců na skútrech či terénních čtyřkolkách se setkávají zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Skútraři jsou stále agresivnější, řekl v úterý agentuře Mediafax mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Stejný problémem jako v minulých letech jsou výlety řidičů skútrů a nově i terénních čtyřkolek na pásech na území parku. Jen za uplynulý víkend společné hlídky strážců a policistů řešily tři přestupky. Při kontrolní akci zadržely v sobotu v 19. hodin dvě terénní pásové čtyřkolky v lokalitě Na rovince nad Beneckem. Šest skútrů zastihla hlídka ten samý den ve 22.30 v zářezu řeky Labe na Labské louce nad Labskou boudou, tedy v jedné z nejcennějších lokalit KRNAP.

"Tam si ve volném terénu vytvořili jakousi skákací rampu, kde zkoušeli své řidičské umění. Posádku jednoho ze skútrů se podařilo zastihnout u stojícího stroje. Ostatních pět skútrů odjelo směrem na Zlaté návrší a přes hřebínek na Šmídovu vyhlídku. Přestože se s touto skupinou hlídka ještě jednou ten večer potkala v oblasti Medvědína, tak jejich akrobatické kousky v těsné blízkosti zasahujícího policisty i strážce byly již natolik nebezpečné, že neměli možnost zasáhnout," uvedl mluvčí. Se všemi třemi zahájili správní řízení, ve kterém hrozí pokuta až ve výši několika desítek tisíc korun.

Arogance především některých mladých řidičů sněžných skútrů není pro strážce hor ničím neobvyklým. Pravidelně se setkávají se slovními útoky a v minulosti již zaznamenali i zranění pracovníka Správy KRNAP v souvislosti s nelegálními jízdami skútrů po horách. "Sněžný skútr je v horách užitečný pomocník. Když se z něj stane prostředek zábavy nezodpovědných řidičů tak je ohrožena nejen unikátní příroda Krkonoš, ale také zdraví návštěvníků hor," doplnil Drahný.

Časté kontroly vjíždějících i parkujících vozidel se provádějí například na silnici vedoucí ze Špindlerova Mlýna k Špindlerově boudě. Jde o úzkou horskou silnici, kde špatně odstavené auto může znemožnit průjezd ostatním, v případě nouze i záchranářům či hasičům. Zároveň je to úsek, kam v minulosti regulovala vjezd závora na konci města a nyní zákaz prezentuje pouze dopravní značka. Panovaly obavy, zda návštěvníci tento zákaz budou respektovat, ale z výsledků kontrol se ukazuje, že naprostá většina projíždějících či parkujících vozidel má doklad k vjezdu. Pokud strážci zaregistrují vozidlo bez dokladu, předávají celý případ policii k dořešení ve správním řízení.

V letošním roce již členové Správy KRNAP udělili blokové pokuty v celkové výši 7200 korun a zahájili šest správních řízení. Dalších 14 přestupků předali policii. Navíc strážci svou přítomností v kritických místech ve 230 případech zabránili spáchání přestupku. Nejčastěji šlo o záměr turistů, skialpinistů či snowboardistů vstoupit nebo vjet do volného terénu.

Témata: Krkonoše | přestupky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kůrovec se vymkl kontrole. Ministerstvo chce rozdělit Česko do tří zón

14.12.2018 16:16 Aktualizováno Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba…

Česko sužuje nedostatek vody. Deště a sníh nic nevyřešily

07.12.2018 18:28 V některých oblastech České republiky pokračují i v zimě problémy s nedostatkem pitné vody.…

Česko musí změnit energetickou vizi, volají ekologové. Vadí jim uhlí i…

07.12.2018 10:50 Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně…

Češi loni snědli nejvíc drůbežího masa od roku 1948, důvod vás zřejmě…

04.12.2018 13:13 Aktualizováno Spotřeba masa v Česku se loni meziročně nezměnila, když zůstala na 80,3 kilogramu na osobu. O půl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama