Ryby v českých řekách ničí exotická škeble. Viníkem zkázy jsou lidé

Praha - Přirozenou rovnováhu v českých řekách podle odborníků vážně ohrožuje škeble asijská, která se dostala do tuzemských řek. Ve středu o tom informuje deník Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ilustrační fotografie

"Neustále roste počet exotických druhů, které se na nová místa dostávají s pomocí lidí, ohrožují původní společenstva živočichů a rostli i celé ekosystémy," sdělil listu Martin Reichard z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

Škeble dovezli lidé spolu s rybami určenými k chovu.

Vědcův výzkum zveřejňuj ve středu prestižní časopis Biology Letters, a to i kvůli dalšímu objevu - larvy škeble asijské parazitují téměř na všech druzích sladkovodních ryb. Dokonce i na těch, které samy kladou jikry (tedy "parazity") do žaberních dutin škeblí, což je třeba případ hořavek. "Škeble asijská převrátila naruby vztah hostitel - parazit. Její larvy sice parazitují na hořavkách, ale jikry hořavky už v těle asijské škeble přežívat nemohou," vysvětluje Reichard s tím, že ryba je tak zneužívána k jejímu dalšímu šíření.

Mohlo by se stát, že škeble asijská vytlačí české škeble, pro populaci českých raků je zase zničující invaze raka amerického, který přenáší zhoubnou plíseň.

Témata: Ekologie
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kůrovec se vymkl kontrole. Ministerstvo chce rozdělit Česko do tří zón

14.12.2018 16:16 Aktualizováno Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba…

Česko sužuje nedostatek vody. Deště a sníh nic nevyřešily

07.12.2018 18:28 V některých oblastech České republiky pokračují i v zimě problémy s nedostatkem pitné vody.…

Česko musí změnit energetickou vizi, volají ekologové. Vadí jim uhlí i…

07.12.2018 10:50 Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně…

Češi loni snědli nejvíc drůbežího masa od roku 1948, důvod vás zřejmě…

04.12.2018 13:13 Aktualizováno Spotřeba masa v Česku se loni meziročně nezměnila, když zůstala na 80,3 kilogramu na osobu. O půl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama