Koalice rozhodla: Stop těžbě zlata a plynu. Co naopak podpoří?

Praha - Vznikající vládní trojkoalice slibuje, že nedovolí obnovení průzkumu a těžby zlata ani zahájení průzkumu a těžbu břidlicového plynu. Společně s opozicí chce navrhnout zákon snižování závislosti na fosilních palivech. Předložit chce i novou strategii, jak nakládat s odpady v příštích 12 letech. Finální verze koaliční dohody, kterou má ČTK k dispozici, se zavazuje mimo jiné i k ochraně půdy i zlepšení špatného ovzduší. Podle ekologů má však řadu nedostatků.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zákon o snižování závislosti na fosilních palivech chtějí koaliční partneři prosadit, pokud tím neutrpí konkurenceschopnost české ekonomiky. Počítat zřejmě mohou s podporou opozičních stran TOP 09 a komunistů, které už před volbami avizovaly, že se chtějí na přípravě podílet.

"Těší nás, že koaliční smlouva obsahuje závazek k předložení zákona snižujícího naši závislost na drahých a špinavých fosilních palivech. Právě takový zákon prosazujeme," reagoval Jiří Koželouh z Hnutí DUHA. Zákon podle něj oživí ekonomiku, nastartuje inovace a zvýší efektivitu.

Koalice chce upravit i zákon o podporovaných zdrojích energie tak, aby nezatěžoval českou ekonomiku a domácnosti a umožnil rodinám a obcím si vyrábět vlastní čistou energii. Podporovat chce například solární panely na střechách domácností a firem. Postupně by se měla zvyšovat i energetická efektivnost elektrospotřebičů, například se zpřísní standardy pro štítkování. Energetické úspory mají pokračovat i v programu Nová zelená úsporám na rekonstrukce a zateplení rodinných domů.

Koaliční smlouva však má podle všech oslovených ekologů zásadní vadu. Neuvádí, zda vláda ochrání severočeské obce před uhelnými doly. "Pro obyvatele obcí ohrožených bouráním kvůli těžbě koaliční smlouva poskytuje nulové záruky. Víme přitom, že jedna z verzí takové záruky obsahovala - ale zatím nevíme, na čí popud byly vyškrtnuty," řekl Jan Rovenský z Greenpeace. 

Ze státního rozpočtu byly realizovány rozsáhlé projekty geologicko-průzkumných prací s cílem ověřit zásoby zlata. „Zlatá studie" prokázala, že perspektivní zlatá ložiska existují nejen na místech s historickou těžbou, ale i jinde. Průzkumem prověřeny byly výskyty na Voltýřově, ve Zlatých a Kašperských horách. Bylo také zjištěno, že existuje veliké ložisko u Slapské přehrady (Mokrsko a Čelina), srovnatelné s výskyty v největších světových zlatonosných revírech, informuje server zlatobezdph.cz.

Těžba zlata skončila v Česku roce 1994. Česko je pod povrchem země bohaté na uhlí, uran, zlato a wolfram. Pouze uhlí a uran se v současné době těží, o zlato a wolfram jsou už léta tabu právě kvůli nesouhlasu veřejnosti a hlavně ekologů.

Břidlicový plyn představuje zemní plyn, který je uložený ve vrstvách břidlic. V současné době se břidlicový plyn těží především v USA. O tento zdroj plynu, jeho využití a případném dopadu těžby se zajímají i další země. Proč takový zájem? Těžba břidlicového plynu může zajistit nový druh zemního plynu, díky kterému budou země méně závislé na dodávkách plynu z Ruska a zemí Perského zálivu, informuje server snizujeme.cz.

Těžba břidlicového plynu probíhá tzv. frakováním. Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda spočívající ve vytváření puklin ve vrstvě slabě zpevněných sedimentárních hornin. Děje se tak stlačenou tekutou směsí. Tu tvoří voda, písek a chemikálie, které mohou být nebezpečným zdrojem kontaminace. Další možnou komplikací je to, že by se mohly dostat na povrch kromě břidlicového plynu i další látky, které mohou škodit životnímu prostředí. Proto má těžba břidlicového plynu nejen své příznivce, ale i odpůrce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U volně žijících ptáků se chřipka potvrdila na Moravě i v Praze

03.03.2021 17:54 Virus ptačí chřipky byl zjištěn u volně žijících ptáků ve čtyřech dosud nezasažených krajích - ve…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów

22.02.2021 17:47 Aktualizováno Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby…

Mlynáři ohlásili zdražení mouky, a to až o čtvrtinu

22.02.2021 11:37 Mlynáři ohlásili zdražování mouky o 20 až 25 procent kvůli vzrůstajícím cenám potravinářské pšenice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama