Skandální chování primátora Hudečka. Podívejte se, co se stalo

Praha - Členové Strany zelených a občanská sdružení z Prahy 6 nesouhlasí se záštitou, kterou dal primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) konferenci o architektuře. Podle nich by se měla týkat kontroverzního projektu Line, který má vyrůst na městském pozemku na Vítězném náměstí. Pořadatel ale odmítá, že by konference byla přímo o projektu Line. Akce sponzorovaná investorem stavby je jen pro zvané a odpůrci nedostali možnost účasti, tvrdí opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Magistrát navíc bude rozhodovat o odvolání ohledně umístění stavby. Žádají proto primátora, aby záštitu stáhnul a pozvání na konferenci odmítl.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Tomáš Hudeček /TOP 09/, primátor Prahy

Zástupce investora projektu Line, kterým je společnost Vítězné náměstí, interpretaci občanských iniciativ odmítá. "Není to prezentace projektu Line," řekl ČTK mluvčí Jan Piskáček. "Nikdo z Vítězného náměstí navíc neplánuje, že by se konference zúčastnil s prezentací," ohradil se proti tvrzení. Vítězné náměstí patřící do skupiny PPF Real Estate podle něj podporuje řadu podobných akcí.

Návrh administrativní budovy od architekta Radana Hubičky vyvolal u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce, jak je tomu v případě netradiční architektury pravidelně. O tom, zda dostane investor povolení ke stavbě, která zásadním způsobem změní ráz náměstí, se jedná už řadu měsíců. Společnost Vítězné náměstí získala na konci minulého roku pro projekt Line územní rozhodnutí.

"Projekt Line se staví na pozemku ve vlastnictví hlavního města Prahy a magistrát v následujících měsících bude rozhodovat o odvolání proti umístění stavby," uvedla Kolínská. "Akce není platformou pro kritickou výměnu názorů s cílem najít nejlepší řešení, ale snaha vytvořit pozitivní veřejné mínění ke kontroverzním stavbám v Praze," doplnila. Právo soukromníků pořádat propagační akce iniciativy respektují, primátorovu záštitu a jeho účast ale považují za "nepřijatelnou". Hudečka proto osloví otevřeným dopisem.

Vzhled náměstí se změní, lidé jsou rozpačití

Konference s názvem Zahraničí jako inspirace pro moderní architekturu v Praze se koná ve čtvrtek v Národní technické knihovně. Účastní se jí řada českých i zahraničních architektů, včetně autora návrhu Line. Podle pozvánky by se příspěvky měly věnovat vybraným projektům moderní architektury v zahraničí i v ČR.

"Že se bude některý věnovat přímo projektu Line, z programu nevyplývá," tvrdí Piskáček. "Je to jedna z dvaceti odborných konferencí, které Euro ročně pořádá," řekl ČTK Tomáš Skřivánek z Mladé fronty a.s. "Pokud chceme mluvit o moderní architektuře, je nutné, aby diskutovali architekti, developeři i zástupci samosprávy. Záštita primátora je standardní záležitost," doplnil.

Ohledně stavby se vedly bouřlivé debaty na dejvické radnici. Odpůrci stavby si stěžovali na podjatost vedení radnice i stavebního úřadu. Opoziční zastupitelé a občanská sdružení koalici vyčítali minulá rozhodnutí ohledně obecního pozemku, na kterém se radnice namísto dříve plánované své nové budovy rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi ale zůstalo předkupní právo na pozemek.

Budova, které lidé začali přezdívat Lední medvěd, má dotvořit dosud otevřený blok domů na Vítězném náměstí. Investor říká, že stavba vedle administrativních ploch přinese i nové služby občanské vybavenosti, plánuje se kavárna, menší obchody a další služby. Loni byl projekt oceněn jako nejlepší architektonický projekt v rámci renomované soutěže Stavba roku.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejchutnější jablko z loňské sklizně? 135 degustátorů vybralo vítěze

12.01.2019 14:44 Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Andera. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek v…

Co zachrání české lesy? Experti vydali varování už před 15 lety, teď na…

12.01.2019 12:26 Ti majitelé lesů, kteří před 15 lety dali na varování vědců a začali vytvářet druhově pestré a…

Půdní sucho pomine pouze v Čechách. Na Moravě potrvá, soudí expert

10.01.2019 16:52 Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení…

Chvaletická elektrárna nesplňuje emise a žádá výjimku. Greenpeace se bouří

09.01.2019 17:34 Společnost Sev.en EC, která provozuje elektrárnu Chvaletice, se rozhodla požádat o výjimku pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama