Ropákem roku je Zeman, Babiš byl "oceněn" za jezevce

Praha - Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňska dostal prezident Miloš Zeman za podporu výstavby 380 km dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Anticenu Zelená perla za protiekologický výrok obdržel současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), a to za výrok, který napsal jako předseda představenstva společnosti Agrofert Holding. Novinářům to dnes v Brně za pořadatele akce sdělil Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Zeman si vysloužil kritiku ekologů především za prosazování výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Tento projekt by přišel na zhruba 400 miliard korun. Ostře jej kritizují ekologové s odvoláním na vyjádření odborníků na životní prostředí, dopravu i ekonomiku. Zdůrazňují, že projekt by zničil "zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy". Upozorňují na to, že to vyplývá i ze stanoviska Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR z února 2014.

"Prosazovat v současné době tak obrovskou stavbu je podle nás šílené, protože rozvrátí celý vodní a přírodní systém ČR a plusy by byly jenom pro stavební firmy," zdůraznil Patrik.

Prezident Miloš Zeman ekologům oponuje tím, že projekt by na dobu patnácti let přinesl 60.000 pracovních míst.

Současnému ministrovi financí Babišovi byla Zelená perla udělena za výrok z jeho textu z loňského 11. května s titulkem K dálnici se dneska vyjadřuje i jezevec, který zveřejnil na www.parlamentnilisty.cz. Ve svém komentáři tehdy coby šéf Agrofertu uvedl: "My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd..."

Hlavním iniciátorem vzniku ankety (původně soutěže) o titul "Ropáka roku" je spisovatel, publicista a lingvista Miloš W. Mlčoch (*1969) z Ekologické sekce Spolku krušnohorských ropáků, jehož dopis pod názvem "Ropáci znovu na scéně" zveřejnilo v květnu 1992 nulté číslo časopisu Dětí Země ALTERNATIVA. V dopise připomněl oscarový dokumentární film Jana Svěráka "Ropáci" z roku 1988 (anglicky Oil Gobblers), který o ropácích přinesl lidstvu první zprávu a zároveň smutnou pravdu, že Homo sapiens sapiens je postupně nahrazován druhem Petroleus mostensis (ropák bahnomilný) a PŘÍRODA PŘÍROPOU. Jako první zástupce lidského druhu pak podobu ropáka zachytila výtvarnice filmu Barbara Šalamounová.

V druhém dopise je již popsán vznik samotné soutěže/ankety Spolkem krušnohorských ropáků, který pověřil Děti Země její přípravou: "Bude-li to nutné, hodláme tvrdě pranýřovat ty, kteří krátkozrace brzdí pokrok a marně se snaží zachovat současný stav nebo jej dokonce vracet zpět... naopak chceme veřejně chválit ty, kteří tomu nejvíce napomáhají - politiky, průmyslové podniky, podnikatele, ale i drobné pomocníky v naší velké věci... proto jsme se rozhodli vyhlásit anketu Ropák roku..." Od roku 1992 je tedy z navržených kandidátů na ropáka vybírán ten, který se nejvíce podílel na vytváření životních podmínek ropáka bahnomilného - PŘÍROPY.

V dalších čtyřech dopisech, z nichž některé byly opět otištěny v časopise Alternativa, jsou lidé postupně informováni o všeobecném nadšení zvolení prvního ropáka (dokonce ze Slovenska), o jaderných fyzicích, kteří mj. pokusnými jadernými výbuchy přeměnili přírodu v líheň ropácké civilizace, bohužel o nenaplněné snaze popsat přeměnu inteligentního člověka v ropáka (uvažovaný průvodce nebyl nakonec lidem předán) a o přeměně biosféry v oilsféru v zájmu udržení homeostázy dle hypotézy J. E. Lovelocka, uvádí se na webu ropak.detizeme.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rojení kůrovce bylo letos méně, kalamita v lesích ale nekončí

12.11.2019 16:57 V českých lesích bylo letos méně rojení kůrovce než před rokem, kůrovcová kalamita se podle…

České obce se bouří proti polskému dolu Turów, ministr Brabec dostal petici

12.11.2019 13:30 Aktualizováno Zástupci obcí Uhelná a Václavice na Liberecku předali ministru životního prostředí Richardu…

Budou se v Česku zálohovat PET lahve? Návrh zákona budí emoce

11.11.2019 15:36 Zálohový systém na PET lahve se zatím zavádět v Česku povinně nebude. Nepočítá s ním novela zákona…

Nezdravé bioovoce? Testy ukázaly znepokojivou věc

10.11.2019 11:26 S Vánocemi se nám spojují kandovaná kůra a vůně citrusů. Mnoho lidí se zabývá i otázkou, zda k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama