Veleba zburcoval NKÚ, aby prověřil hospodaření NP Šumava

Praha - Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba nechal prověřit hospodaření v Národním parku Šumava v letech 2007 až 2011. Jde o období, kdy park postihl orkán Kyrill a následná kůrovcová kalamita. Novinářům na dnešní tiskové konferenci řekl, že v pondělí podal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu ČR. Senátor zpochybnil také účelovost dotací ministerstva životního prostředí na výzkum vědců, kteří prosazují bezzásahovost proti kůrovci na Šumavě.

Ilustrační foto

Veleba poukazuje například na špatné hospodaření s dřevem v době, kdy šumavský park vedl bývalý ředitel František Krejčí. Tehdy podle Veleby vydalo ministerstvo životního prostředí chybná rozhodnutí, zejména při zpracování kalamitního dříví, což umožnilo přemnožení kůrovce. V těchto letech ministerský úřad řídili Martin Bursík, Ladislav Miko a Jan Dusík.

"Podnět se týká podezření, zda ze strany vedení ministerstva životního prostředí a Správy NP Šumava a CHKO Šumava nedošlo k poškození a ohrožení životního prostředí v národním parku a dále k závažnému porušování povinnosti při správě cizího majetku, jakož i podezření ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl Veleba.

Hospodaření šumavského parku za období 2009 až 2011 ale už auditem prošlo. Provedla ho firma PricewaterhouseCoopers a prokázal závažná pochybení. Několika vnitřními a vnějšími audity, jako například inventurou dřeva a majetku, prochází park i v současnosti. Zadalo je jeho nové vedení. "Vzhledem ke komplexnosti celého šetření zveřejní MŽP spolu se Správou výsledky jako celek, a to pravděpodobně v průběhu září," řekla ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Veleba chce postupně nechat prověřit i další roky až do současnosti. Senátor dodal, že škody na ekosystému se podle znaleckých posudků odhadují na nejméně 50 miliard korun.

Na post ředitele NP Šumava dnes nastoupil 2. května Pavel Hubený. Mezi své prvořadé priority zařadil nový ředitel důraz na ochranu přírody v národním parku, rozvoj šetrného turismu, ale také na co nejužší komunikaci správy parku se všemi zájmovými skupinami, tedy se starosty obcí a zástupci krajů, obyvateli i návštěvníky NP, vědeckou obcí či nevládními organizacemi. Chce se také detailně a co nejrychleji seznámit s připravovanými projekty a investicemi.

„V prvé řadě prověřím mediálně známé kauzy i některé další, o kterých se domnívám, že by v nich mohla být pochybení. Prioritou je, aby správa parku dodržovala zákony a aby byly státní prostředky efektivně využívány na smysluplné projekty z hlediska ochrany přírody, ale i dalšího otevírání parku pro šetrný turismus. Velkou důležitost přikládám i komunikaci tady na Šumavě. Musí fungovat stejně dobře jako ve všech našich ostatních národních parcích. V tom máme velkou shodu s panem ministrem," prozradil Hubený.

Ministr Brabec kvůli změnám ve vedení NP Šumava tehdy požádal o schůzku prezidenta Miloše Zemana, který se o situaci na Šumavě dlouhodobě zajímá, uvedlo MŽV v tiskové zprávě.

„S panem prezidentem jsme se shodli, že společným dlouhodobým cílem je maximální skloubení ochrany přírody vyplývající ze statutu národního parku se zájmy obyvatel šumavských obcí i miliónů návštěvníků parku. Zároveň jsem pana prezidenta ujistil, že personální změna ve vedení parku nepřinese žádný chaos nebo zvýšení nezaměstnanosti. Pan prezident řekl, že respektuje moji kompetenci vybrat si manažery resortních organizací, a také jsme se dohodli, že budeme konzultovat připravované legislativní kroky. Mým nejbližším cílem je nyní především vysvětlit všem, kteří budou mít zájem o diskusi, že jejich obavy o další osud Šumavy jsou zbytečné. Přeji si situaci na Šumavě stabilizovat a věřím, že se nám to společně podaří," vysvětlil ministr.

Témata: Jan Veleba | nkú | šumava

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Kůrovcem je mimořádně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů

14.09.2021 12:47 Kůrovcem je mimořádně silně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů v ČR. Ministerstvo zemědělství…

Třídění odpadů se v Česku uchytilo. Loni mírně vzrostlo

06.09.2021 17:45 Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6…

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky

01.09.2021 16:36 Aktualizováno Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí…

Aktivisté bránili vjezdu do areálu jatek v Mirovicích na Písecku,…

31.08.2021 17:17 Aktualizováno Zhruba dvě desítky aktivistů blokovaly dnes od rána jatka v Mirovicích na Písecku. Ráno si sedli do…

Agrofert odmítl tvrzení aktivistů, že by týral zvířata

31.08.2021 10:43 Koncern Agrofert se ohledně dnešního protestu u jatek v Mirovicích na Písecku ohradil, že by týral…

Plán na dělbu evropských peněz nezohlednil vyšší klimatické cíle, tvrdí…

30.08.2021 12:01 Nezisková organizace Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha kritizují Dohodu o…

Geneticky modifikované plodiny mají podle expertů zemědělský potenciál

27.08.2021 18:59 Geneticky modifikované plodiny (GMO) mají v pěstování velký potenciál. Dnes se tom shodla většina…

Související:

Právě se děje

reklama