Veleba zburcoval NKÚ, aby prověřil hospodaření NP Šumava

Praha - Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba nechal prověřit hospodaření v Národním parku Šumava v letech 2007 až 2011. Jde o období, kdy park postihl orkán Kyrill a následná kůrovcová kalamita. Novinářům na dnešní tiskové konferenci řekl, že v pondělí podal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu ČR. Senátor zpochybnil také účelovost dotací ministerstva životního prostředí na výzkum vědců, kteří prosazují bezzásahovost proti kůrovci na Šumavě.

Ilustrační foto

Veleba poukazuje například na špatné hospodaření s dřevem v době, kdy šumavský park vedl bývalý ředitel František Krejčí. Tehdy podle Veleby vydalo ministerstvo životního prostředí chybná rozhodnutí, zejména při zpracování kalamitního dříví, což umožnilo přemnožení kůrovce. V těchto letech ministerský úřad řídili Martin Bursík, Ladislav Miko a Jan Dusík.

"Podnět se týká podezření, zda ze strany vedení ministerstva životního prostředí a Správy NP Šumava a CHKO Šumava nedošlo k poškození a ohrožení životního prostředí v národním parku a dále k závažnému porušování povinnosti při správě cizího majetku, jakož i podezření ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl Veleba.

Hospodaření šumavského parku za období 2009 až 2011 ale už auditem prošlo. Provedla ho firma PricewaterhouseCoopers a prokázal závažná pochybení. Několika vnitřními a vnějšími audity, jako například inventurou dřeva a majetku, prochází park i v současnosti. Zadalo je jeho nové vedení. "Vzhledem ke komplexnosti celého šetření zveřejní MŽP spolu se Správou výsledky jako celek, a to pravděpodobně v průběhu září," řekla ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Veleba chce postupně nechat prověřit i další roky až do současnosti. Senátor dodal, že škody na ekosystému se podle znaleckých posudků odhadují na nejméně 50 miliard korun.

Na post ředitele NP Šumava dnes nastoupil 2. května Pavel Hubený. Mezi své prvořadé priority zařadil nový ředitel důraz na ochranu přírody v národním parku, rozvoj šetrného turismu, ale také na co nejužší komunikaci správy parku se všemi zájmovými skupinami, tedy se starosty obcí a zástupci krajů, obyvateli i návštěvníky NP, vědeckou obcí či nevládními organizacemi. Chce se také detailně a co nejrychleji seznámit s připravovanými projekty a investicemi.

„V prvé řadě prověřím mediálně známé kauzy i některé další, o kterých se domnívám, že by v nich mohla být pochybení. Prioritou je, aby správa parku dodržovala zákony a aby byly státní prostředky efektivně využívány na smysluplné projekty z hlediska ochrany přírody, ale i dalšího otevírání parku pro šetrný turismus. Velkou důležitost přikládám i komunikaci tady na Šumavě. Musí fungovat stejně dobře jako ve všech našich ostatních národních parcích. V tom máme velkou shodu s panem ministrem," prozradil Hubený.

Ministr Brabec kvůli změnám ve vedení NP Šumava tehdy požádal o schůzku prezidenta Miloše Zemana, který se o situaci na Šumavě dlouhodobě zajímá, uvedlo MŽV v tiskové zprávě.

„S panem prezidentem jsme se shodli, že společným dlouhodobým cílem je maximální skloubení ochrany přírody vyplývající ze statutu národního parku se zájmy obyvatel šumavských obcí i miliónů návštěvníků parku. Zároveň jsem pana prezidenta ujistil, že personální změna ve vedení parku nepřinese žádný chaos nebo zvýšení nezaměstnanosti. Pan prezident řekl, že respektuje moji kompetenci vybrat si manažery resortních organizací, a také jsme se dohodli, že budeme konzultovat připravované legislativní kroky. Mým nejbližším cílem je nyní především vysvětlit všem, kteří budou mít zájem o diskusi, že jejich obavy o další osud Šumavy jsou zbytečné. Přeji si situaci na Šumavě stabilizovat a věřím, že se nám to společně podaří," vysvětlil ministr.

Témata: Jan Veleba | nkú | šumava

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

V chovu u Nových Hradů se znovu potvrdila ptačí chřipka, husy byly utraceny

27.11.2021 14:26 Aktualizováno Ptačí chřipka se potvrdila u dalšího hejna chovných hus v komerčním chovu u Kachního rybníka u obce…

Veterináři kvůli ptačí chřipce zakázali chov drůbeže pod širým nebem

23.11.2021 14:34 Veterináři zakázali kvůli ptačí chřipce chov drůbeže pod širým nebem, musí se umisťovat do budov.…

Veterináři začali v jižních Čechách utrácet 1000 ptáků kvůli ptačí chřipce

22.11.2021 14:15 Aktualizováno Veterináři dnes začali utrácet 700 hus a 300 kachen v komerčním chovu hus u jihočeského Byňova, kde…

Polský návrh dohody k Turówu je pro Česko je nepřijatelný, tvrdí…

16.11.2021 21:00 Aktualizováno Česko dostalo další polský návrh dohody o hnědouhelném dolu Turów. Pro českou stranu je…

Veterináři potvrdili v malochovu na Jindřichohradecku ohnisko ptačí chřipky

13.11.2021 15:18 Veterináři potvrdili v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku další…

Premiér Babiš dostal anticenu za kritiku unijní klimatické politiky

09.11.2021 16:00 Mezinárodní aktivistická síť Climate Action Network (CAN) na úvod druhého týdne klimatického…

Žaloba na Polsko je dle náměstka opodstatněná. Dohoda by byla lepší

09.11.2021 15:45 Český zástupce se dnes pokusil přesvědčit Soudní dvůr Evropské unie, že Polsko prodloužením těžby v…

V zemědělství se nemůže razantně škrtat, tvrdí Jurečka

08.11.2021 17:53 Zemědělství nemůže být oblastí, kde se budou dramaticky ořezávat výdaje, řekl ČTK předseda KDU-ČSL…

Ekologům v programu koalice chybí termín útlumu uhlí i další témata

08.11.2021 17:19 Aktualizováno Ekologové kritizují, že vznikající vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů se Starosty…

Zhruba 240.000 českých domácností si pěstuje svou zeleninu

07.11.2021 15:03 Čerstvou zeleninu v Česku na zahrádkách pěstuje zhruba 240.000 domácností, což je více než pět…

Související:

Právě se děje

reklama