České národní parky čeká radikální změna, Hnutí Duha sýčkuje

Praha - Otevřít všechny národní parky v České republice šetrnému turismu, posílit postavení obcí i zjednodušit legislativu má rozsáhlá novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na dnešní tiskové konferenci. Zákon se bude zásadně měnit po více než 20 letech. Dosavadní přísnou ochranu přírody mají zaručit takzvaná klidová území.

Richard Brabec /ANO/, 15. ministr životního prostředí ČR

"Bude to znamenat otevření dnešní první zóny, která je plošně uzavřena a je tam možný přístup pouze po stezkách," řekl Brabec. Obce navíc podle něj budou mít větší možnost vstupovat do rozhodovacích procesů a hájit své zájmy. O to doposud usilovaly hlavně obce na území NP Šumava. Pro všechny národní parky - Krkonošský národní park, NP České Švýcarsko, NP Podyjí a NP Šumava - má tak platit jeden zákon a veškerá jejich legislativa se má zjednodušit. ČTK zjišťuje názor obcí.

Ekolog Jaromír Bláha z Hnutí Duha se ale obává, že může dojít k oslabení přírody v národních parcích, zejména kvůli menší ochraně prvních zón. "Principiálně jde návrh ministerstva správnou cestou. Zpřesňuje podmínky pro všechny NP a pouze tam, kde jsou rozdíly, stanoví podmínky pro každý park zvlášť. Z celkové ideje navrhovaných změn mám ale nedobrý pocit," komentoval Bláha pro novináře.

Posílená role obcí v rozhodovacích procesech

Novým nástrojem pro rozhodování o různých činnostech, zásadách péče či zónách v národním parku se stane tzv. opatření obecné povahy. Jedná se o správní akt ukotvený v našem správním řádu. V současnosti se používá např. při vydávání územních plánů či pro stanovení záplavových území. „Je to nástroj, který zásadně umožní obcím vstupování do rozhodovacího procesu o území národního parku. Konečná podoba opatření obecné povahy je totiž výsledkem dohody všech zúčastněných. Každé takové nařízení musí být řádně odůvodněno a připomínky musí být vypořádány dohodou. Současná právní úprava schvalování dokumentů takovou dohodu neumožňuje. Věřím, že obce takovou možnost rozhodování uvítají," říká ministr Brabec.

Jednotné ochranné podmínky

Pro každý park budou platit jednotné základní ochranné podmínky (zákazy činností), které jsou nově rozděleny na zákazy na celém území NP a zákazy mimo zastavěná území obcí. Nově už bude možné v obci například rozdělat oheň nebo vjet mimo silnice a komunikace. Přibude ale i několik nových zákazů, např. provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na zemí národního parku. Jednotlivá přírodní specifika parků pak budou reflektovat bližší ochranné podmínky, které jsou jiné pro každý NP a které jsou součástí příloh zákona.

„Z vyššího počtu ochranných podmínek na území parku oproti zákazům v obcích je zřejmé, kde ministerstvo klade důraz na ochranu přírody a kde se snaží život a rozvoj v obcích maximálně usnadnit," vysvětluje náměstek ministra Vladimír František Mana.

Nově nastavená zonace

Novela zákona ruší dosavadní I. až IV. zónu, které v současné době plošně regulují vstup do parku v souvislosti s managementem lesů a ochrany přírody v jednotlivých zónách. Takový přístup dává větší prostor k různým výkladům a interpretacím zákona. Plošný zákaz vstupu mimo vyznačené cesty v I. zóně národního parku se zruší a pro regulaci vstupu mimo vyznačené cesty v parku budou sloužit tzv. klidová území. To budou jednotlivá menší území v parku, kde bude vstup regulovaný v závislosti na určité části ročního období, a to kvůli výskytu druhů, které jsou citlivé na větší počet návštěvníků. Klidová území stanoví MŽP prostřednictvím opatření obecné povahy.

Zóny budou nově členěny na přírodní, přírodě blízkou, zónu trvalé péče o přírodu a zónu kulturní krajiny. V souvislosti se změnou funkce zón se zruší poplatky spojené s výjimkami za vjezd do parku. Ubude tak značné množství administrativy jak pro správu NP, tak pro obce. Zonaci bude schvalovat ministerstvo prostřednictvím opatření obecné povahy.

Koncepční zásady péče

Dřívější Plán péče bude mít nově ryze odborný charakter. Dokument „Zásady péče" bude odborným a koncepčním dokumentem správy národního parku a bude řešit péči o ekosystémy na území národního parku v souvislosti s dlouhodobými cíli NP. Platný bude pro období 15 až 20 let a schvalovat ho bude ministerstvo prostřednictvím opatření obecné povahy.

Jednodušší návštěvní řád

Návštěvní řád bude mít nově pouze informativní funkci. Bude sloužit návštěvníkům, kteří se v něm dočtou o všech pravidlech vstupu do národního parku. Nebude po ně již nutné znát různá nařízení tak jako doposud, ale všechny informace získají z návštěvního řádu. „Návštěvní řád už také nebude mít regulační charakter. Nebude tedy docházet k situacím, kdy není možné např. zahájit sezónu splouvání, protože návštěvní řád nebyl schválen příslušnými zákonnými postupy. Je to další zjednodušení, které usnadní život turistům i starostům," dodává náměstek Mana.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně…

19.09.2021 13:15 Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Kůrovcem je mimořádně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů

14.09.2021 12:47 Kůrovcem je mimořádně silně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů v ČR. Ministerstvo zemědělství…

Třídění odpadů se v Česku uchytilo. Loni mírně vzrostlo

06.09.2021 17:45 Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6…

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky

01.09.2021 16:36 Aktualizováno Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí…

Aktivisté bránili vjezdu do areálu jatek v Mirovicích na Písecku,…

31.08.2021 17:17 Aktualizováno Zhruba dvě desítky aktivistů blokovaly dnes od rána jatka v Mirovicích na Písecku. Ráno si sedli do…

Agrofert odmítl tvrzení aktivistů, že by týral zvířata

31.08.2021 10:43 Koncern Agrofert se ohledně dnešního protestu u jatek v Mirovicích na Písecku ohradil, že by týral…

Plán na dělbu evropských peněz nezohlednil vyšší klimatické cíle, tvrdí…

30.08.2021 12:01 Nezisková organizace Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha kritizují Dohodu o…

Související:

Právě se děje

reklama