Budoucnost národních parků? Šéf šumavských obcí se pustil do ministra Brabce

Praha - Zatím jen jako počáteční fázi vnímá starosta šumavské Modravy a šéf Svazu obcí Národního parku Šumava Antonín Schubert návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Obává se, že novela zatím dostatečně nezohledňuje udržitelný rozvoj obcí na území parku a konkrétně na Šumavě tak nerespektuje stovky let soužití člověka s krajinou. Ministerstvo postupně představuje normu všem radám národních parků, v úterý ho čeká poslední z nich - NP Podyjí. Novela půjde do připomínkového řízení, do konce září má být předložena vládě.

Richard Brabec /ANO/, 15. ministr životního prostředí ČR

"Velmi dobře a pozitivně chápu přístup pana ministra (Richarda) Brabce, který by chtěl nějakou moderní normou vyřešit všechny národní parky. Ale já nevím, jestli vůbec taková norma může vzniknout, jestli se do ní nevkládá příliš velká ambice," poznamenal Schubert. Stejně jako starosta Železné Rudy Michal Šnebergr ocenil, že ministerstvo s obcemi o novele jedná a představuje jim její návrh.

Šumava je největší národní park v ČR s rozlohou větší než součet ploch všech tří ostatních parků. Má ale také výrazná specifika - součástí parku je dvacítka měst a vesnic a jejich rozvojová území, což v ostatních parcích není.

"Předmětem je pouze ekosystémová ochrana, do ní ale není zahrnut člověk a jeho sídlo. Norma by měla vyváženě respektovat ten stovky let trvající vztah člověka a přírody. Ona ho nerespektuje a silně akcentuje pouze cíle ochrany přírody. Život člověka připouští pouze v případě, pokud ničím nepoškodí předmět a cíle parku," tvrdí Schubert. V obavách o to, jak zákon zajistí rozvoj obcí se k Schubertovi připojuje i starosta Kvildy Václav Vostradovský nebo Šnebergr.

Psali jsme:  

"Po zkušenostech z minulosti člověk úplně nevěří, že to dobře dopadne. Novela je dobrá cesta. Šumava je ale značně nesourodé území a její historie není jen o divočině, ale i o lidech a o ekonomicky využitém prostoru. Ochrana přírody tady samozřejmě musí být, ale ten musí nějak vyvážit se životem lidí," řekl Šnebergr.

V jiných parcích zástupci obcí tolik obav jako na Šumavě nemají. Předseda regionální sekce rady Krkonošského národního parku, starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš říká, že novela umožní lepší schvalování dokumentů.

V lepší situaci věří i Martin Schulz, starosta Doubice, která leží na okraji rozhraní Lužických hor a Národního parku České Švýcarsko. "V jednom z paragrafů novely je, že bude zajištěn udržitelný rozvoj jak parku, tak obcí. Nyní je v Českém Švýcarsku nepřekonatelná potíž postavit pro návštěvníky parkoviště. Rozšiřovat ubytovací kapacity je téměř nemožné, protože je to svázané nesmyslnými regulemi. Myslím, že toto by se mohlo uvolnit," řekl ČTK. Připustil, že se situací na Šumavě se České Švýcarsko nedá srovnávat. "Šumavské obce a Šumava je jiný vesmír než my tady na severu. Mají jiné starosti, jiné parametry a jiný způsob zacházení s tím parkem," řekl.

Co plánuje ministr?

Novým nástrojem pro rozhodování o různých činnostech, zásadách péče či zónách v národním parku se stane tzv. opatření obecné povahy. Jedná se o správní akt ukotvený v našem správním řádu. V současnosti se používá např. při vydávání územních plánů či pro stanovení záplavových území.

„Je to nástroj, který zásadně umožní obcím vstupování do rozhodovacího procesu o území národního parku. Konečná podoba opatření obecné povahy je totiž výsledkem dohody všech zúčastněných. Každé takové nařízení musí být řádně odůvodněno a připomínky musí být vypořádány dohodou. Současná právní úprava schvalování dokumentů takovou dohodu neumožňuje. Věřím, že obce takovou možnost rozhodování uvítají," řekl ministr Brabec.

Novela zákona ruší dosavadní I. až IV. zónu, které v současné době plošně regulují vstup do parku v souvislosti s managementem lesů a ochrany přírody v jednotlivých zónách. Takový přístup dává větší prostor k různým výkladům a interpretacím zákona. Plošný zákaz vstupu mimo vyznačené cesty v I. zóně národního parku se zruší a pro regulaci vstupu mimo vyznačené cesty v parku budou sloužit tzv. klidová území. To budou jednotlivá menší území v parku, kde bude vstup regulovaný v závislosti na určité části ročního období, a to kvůli výskytu druhů, které jsou citlivé na větší počet návštěvníků. Klidová území stanoví MŽP prostřednictvím opatření obecné povahy.

Zóny budou nově členěny na přírodní, přírodě blízkou, zónu trvalé péče o přírodu a zónu kulturní krajiny. V souvislosti se změnou funkce zón se zruší poplatky spojené s výjimkami za vjezd do parku. Ubude tak značné množství administrativy jak pro správu NP, tak pro obce. Zonaci bude schvalovat ministerstvo prostřednictvím opatření obecné povahy, uvedlo MŽP v tiskové zprávě.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Pěstitelé hlásí nejméně hrušek za 30 let, ceny půjdou nahoru

26.09.2021 09:29 Letošní sklizeň hrušek v Evropě bude kvůli jarním mrazům nejnižší za posledních 30 let. Meziročně…

Čeští a polští zástupci dnes nakonec budou jednat o dole Turów

24.09.2021 12:33 Aktualizováno Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. ČTK to sdělil mluvčí…

Díky teplým zimám pokleslo znečištění ovzduší v ČR

22.09.2021 18:27 Teplotně nadprůměrné zimy v letech 2012 až 2020 a mimořádně příznivé rozptylové podmínky v loňském…

Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

21.09.2021 16:30 Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7…

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry

20.09.2021 17:59 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací…

Pokuta pro Polsko je nízká, shodují se ekologové i veřejnost

20.09.2021 16:28 Sankce pro Polsko za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, jsou příliš nízké, uvedla…

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně…

19.09.2021 13:15 Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Související:

Právě se děje

reklama