Aktivisté Greenpeace slezli z rypadla ve Vršanech, strávili na něm přes 48 hodin

Osm protiuhelných aktivistek a aktivistů opustilo více než po dvou dnech rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu, stroj obsadili ve středu brzy ráno. Nyní hovoří s policií, která je zřejmě odveze k výslechu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí české odbočky Greenpeace Lukáš Hrábek.

Na rypadle ve Vršanech třetí den protestují aktivisté. (4.9.2020)
doporučujeme

Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková ČTK ve 14:45 řekla, že policisté ověřili totožnost všech aktivistů, nebyl důvod omezit je na svobodě. Nyní budou řešit přestupkové jednání. Aktivisté se ho podle mluvčí mohli dopustit tím, že ve středu nereagovali na výzvu police, aby prostor opustili.

Aktivisté požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům energie. Na rypadle strávili dvě noci.

Policie demonstranty ve středu vyzvala, aby prostor opustili, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí podezřelí z přestupkového jednání.

Rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu. "Teď ohledáme místo, spočítáme všechny škody, které nám vznikly tím, že jsme museli pozastavit opravy na stroji," řekla dnes ČTK Eva Maříková mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Doplnila, že na závěry je zatím brzy.

Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí těžební společnost. Ani tehdy nebylo třeba zastavovat těžbu, stroj byl také v plánované technologické odstávce.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí". Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli chemikálii uhynuly v Bečvě tuny ryb, zásah pokračuje. Přerov varuje…

21.09.2020 14:51 Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého…

Havlíček: Snížení emisí o 55 pct do roku 2030 je pro ČR nereálné

16.09.2020 14:25 Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila…

Svaz: Zdražení potravinářské pšenice je pro pekaře špatná zpráva

09.09.2020 19:25 Informace mlynářů o zvýšení ceny potravinářské pšenice a signály o její letošní nevyrovnané kvalitě…

Aktivistky opustily rypadlo ve Vršanech. Firma Sev.en Energy bude vymáhat…

06.09.2020 10:05 Čtyři ekologické aktivistky opustily v sobotu večer kolem 20:00 rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama