Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění nezávadnosti

V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude zajištěna zdravotní nezávadnost. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Podle něj již pomohlo zavedení definice užitkové vody do zákona o ochraně veřejného zdraví

Jak uvedl, detailní parametry by mělo připravit ministerstvo zdravotnictví. Užitkovou vodou se označuje dešťová voda nebo takzvaná šedá vody z umyvadel a sprch pro splachování, praní, závlahu nebo umývání vozidel.

"Díky ujasnění pravidel budou stavebníci vědět, jaké parametry má užitková voda splňovat, pokud ji chtějí ve své budově využívat k zalévání, splachování nebo například praní. Ministerstvo zdravotnictví by nyní mělo připravit vyhlášku s kvalitativními parametry, na základě kterých se bude pomocí odběrů a rozborů prokazovat, že upravená srážková a šedá voda je zdravotně nezávadná a nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví," uvedl Holub.

Česko má podle Holuba velký potenciál pro úsporu vody v budovách. Jako příklad bytových domů s recyklací šedých vod uvedl projekt Botanica K v pražských Jinonicích nebo rekonstrukce panelového domu v Jiříkově. Systémy na recyklaci šedé vody využívají také některé hotely, například Mosaic House v Praze, Bouda v Malé Úpě nebo Galant v Mikulově.

Nejvíce těchto systémů bylo zavedeno v rodinných domech, kde není třeba žádat o povolení hygieniky. "Podstatná část těchto projektů byla podpořena z takzvané malé Dešťovky, tedy Národního programu Životní prostředí. Od doby jejího vyhlášení v září 2017 jsme do dnešního dne přijali na 10.500 žádostí v celkovém objemu dotační podpory ze strany státu za zhruba 425 milionů korun," doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Loni v prosinci prezident Miloš Zeman podepsal novelu vodního zákona, která obecně podporuje snazší využití šedé vody v budovách. Pokud se hygienicky upraví, je možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut.

Související

Ilustrační fotografie.

Voda v přírodních koupalištích je většinou vhodná ke koupání, platí ale i zákazy

Kvalita vody ve většině českých přírodních koupališť v Česku, která kontrolují hygienici, je nadále dobrá a lidé se v nich mohou koupat. Stále ale platí také několik zákazů, například na Vysočině v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, v Plzni v jezírku Škodaland nebo v jihočeském kraji v nádrži Orlík u Podolska na Písecku. Zavřené zatím zůstává i přírodní koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku, město už ho ale vyčistilo a znovu se napouští. Dnes hygienici v Karlovarském kraji vyhlásili zákaz koupání ve vodní nádrži Skalka.

Více souvisejících

Voda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy