V bio vejcích odhalen insekticid DDT. Jak se do nich dostal? Zakázaný je už od 70. let

Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického insekticidu DDT. Tento přípravek proti škodlivému hmyzu je už od 70. let zakázán. Ve vejcích se zřejmě objevil kvůli staré ekologické zátěži v objektu, kde jsou slepice chovány. Prodej vajec z chovu proto zatím veterináři zakázali.

Vejce
doporučujeme

Řekl to dnes novinářům ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. DDT objevila SVS v rámci větší akce. Naprostá většina z celkem 104 kontrol bio produktů ale podle Semeráda žádné nedostatky neodhalila. Pokud by prokázal úmysl, hrozí podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého producentovi maximální postih ve výši čtvrt milionu korun.

Slepice ze zmíněného chovu bude muset začít producent vajec kvůli nálezu zbytků DDT chovat jinde. "Jedná se o starou usedlost, mají ji zemědělci a bohužel asi v tom prostředí byl kdysi dávno sklad DDT. Situace se došetřuje," uvedl ředitel jihočeských veterinářů František Kouba. Veterináři nepředpokládají, že by někdo ještě reálně DDT používal.

Mimořádná kontrolní akce zaměřená na bioprodukty a výrobky z ekologického zemědělství byla letos provedena veterináři poprvé. Porušení předpisů zjistili veterináři u třech ze 144 vzorků. Kromě DDT našli třeba konzervanty v sýrech, které se sice smí používat v konvenční produkci, ale nikoli v biovýrobě. "Zaměřili jsme se na mléčné výrobky, kterých bylo nejvíce, potom na maso, vejce, ryby a med," dodal Semerád.

Správní řízení povedou podle něj kontrolní orgány ministerstva zemědělství. "Záležitost nyní vyšetřuje SVS, ministerstvo zemědělství dosud podnět k zahájení řízení o přestupku neobdrželo," upřesnil Bílý. Podle něj jsou nálezy DDT v biopotravinách vzácností, většinou právě kvůli ekologické zátěži prostředí.

"Nejde tedy o úmyslnou, ani zaviněnou kontaminaci. Biopotraviny s nálezem rezidua jakékoliv nepovolené agrochemické látky však nemohou být uvedeny na trh jako bio. V případě, že by bylo zjištěno úmyslné porušení pravidel vedoucí ke kontaminaci látkou dle zákona nepovolenou v ekologické produkci, hrozí producentovi postih až 250.000 Kč," dodal mluvčí.

Správní řízení povedou podle něj kontrolní orgány ministerstva zemědělství. DDT byl používán v 50. a 60. letech minulého století, v Československu ho stát zakázal v roce 1974. Ještě několik let se ale následně používal pro ničení vší. DDT se hromadí v tkáních, je schopen procházet placentou a přechází také do mateřského mléka. U lidí může poškodit nervový systém a při delšímu vystavení přispět ke vzniku rakoviny jater nebo poruch vývoje plodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kyanid v Bečvě může pocházet z areálu Tesly Rožnov, tvrdí ministr Brabec

01.10.2020 15:05 Kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb v Bečvě, mohl pocházet z kanálu vedoucího do řeky z…

Aktivisté demonstrovali v blízkosti Sněmovny, policie zadržela 44 osob

01.10.2020 14:45 Aktualizováno Policie v souvislosti s dnešní demonstrací aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion …

Plnění Pařížské dohody? Česko vede zmatenou klimatickou politiku, varují…

30.09.2020 15:09 Pokud chce Česko dostát závazkům Pařížské dohody, musí přistoupit na plán rychlejšího snižování…

Spor kvůli dolu Turów vstoupil do další fáze. Česko podalo podnět k…

30.09.2020 14:02 Aktualizováno Ministerstva životního prostředí a zahraničí dnes odpoledne podají podnět k Evropské komisi (EK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama