Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály

Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě zavřené kvůli protikoronavirovým opatřením a jejich ztráty stát nekompenzuje žádným podpůrným programem. Stávající programy podpory jsou pro většinu zahrad nedosažitelné.

Botanická zahrada Liberec
doporučujeme

Předpokládaný propad příjmů na vstupném za první čtvrtletí letošního roku unie odhaduje na deset milionů na vstupném a přibližně dalších deset milionů na dalších příjmech. Unie to napsala v dopise vládě, který má ČTK k dispozici. Botanické zahrady také žádají vládu, aby zvážila otevření venkovních areálů.

Pro zahrady je významný především propad příjmů ze vstupného, prodeje upomínkových předmětů, pronájmů prostor pro společenské a kulturní akce. V činnosti středoškolských botanických zahrad se projevila také absence studentských praxí, které jsou součástí výuky a představují významný podíl na údržbě areálů, kterou je nutné nyní zajišťovat externě. "Výdaje snižovat příliš nelze, musíme platit energie na vytápění skleníků, pěstební substráty, další provozní náklady a mzdy," uvedla unie.

Botanické zahrady mají rozdílné zřizovatele, podle kterých se i liší jejich návštěvnický režim. Nejvíce jsou propadem příjmů ze vstupného ohroženy soukromé a spolkové zahrady. Například Bečovská botanická zahrada hlásí propad příjmů za minulý rok 800.000 korun, část jí byla hrazena z kompenzací a covidových programů, k zajištění péče o sbírky jí ale chybí 455.000 korun. Největší česká botanická zahrada, Botanická zahrada v Praze, má od začátku roku propad příjmů více než šest milionů korun. Pokud by byla zahrada uzavřena celé první pololetí, tedy v nejatraktivnější části roku, ztráty by se vyšplhaly na 14 milionů. Dendrologická zahrada v Průhonicích letos počítá se ztrátou 1,5 milionu korun, pokud nebude možné zahradu v prvním pololetí otevřít.

Propad financování je v současnosti takový, že zahrady omezují rozvojové aktivity. Mnozí ředitelé a vedoucí se začínají obávat o osud sbírek, záchranných programů ohrožených druhů rostlin mimo místo původního výskytu a také o zaměstnané specializované odborníky a zahradníky.

"Pro zachování veřejně prospěšných funkcí spojených s naší činností je v tuto dobu nezbytná finanční pomoc státu. Žádáme Vás proto o vytvoření programu pomoci botanickým zahradám. Současně Vás také žádáme o zvážení otevření venkovních areálů botanických zahrad, ve kterých je nebezpečí přenosu infekce stejné jako ve veřejně přístupných parcích a zahradách," stojí v dopise.

Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienička připravují úpravu protiepidemického systému, který by měl stanovit postup a parametry pro zmírňování opatření. Odborníci zatím připomínkovali jen nejvyšší stupeň systému, řekl v neděli epidemiolog a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar. Skupina podle něj diskutovala například o možnosti povolit venkovní trhy, otevřít venkovní expozice zoologických a botanických zahrad či venkovní sportovní aktivity jeden na jednoho.

Podle statistické ročenky České republiky v roce 2019, před koronavirovou pandemií, navštívilo 20 botanických zahrad v Česku 680.000 návštěvníků. Tržby na vstupném činily 29,3 milionu korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ohnisko ptačí chřipky v Česku je na Berounsku

09.04.2021 17:03 Veterináři potvrdili 33. letošní ohnisko ptačí chřipky, je v malochovu v obci Hodyně na Berounsku.…

Ministerstvo zemědělství odeslalo odpověď na Babišův střet zájmů

07.04.2021 13:55 Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na audit Evropské komise (EK) ohledně možného střetu…

Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v…

03.04.2021 16:29 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách na Královéhradecku.…

Motýlů ubývá také kvůli automobilové dopravě a průmyslu

03.04.2021 09:00 Za úbytkem motýlů lze vidět vliv automobilové dopravy a průmyslu, ale také zemědělství. Spíše než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama