Brabec chce od kritiků omluvu kvůli těžbě štěrkopísku, MŽP dle soudu postupovalo správně

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyzval k omluvě kritiky, kteří napadali postup ministerstva při posuzování záměru těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Soud kroky ministerstva vyhodnotil jako správné, uvedla mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Richard Brabec
doporučujeme

Odvolala se na rozsudek soudu v Brně ze začátku října. Soud tehdy zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru a vrátil mu věc k novému projednání. Žalobci v případu byly převážně obce a také Jihomoravský kraj.

Ministerstvo životního prostředí vydalo k záměru kladné stanovisko EIA, odpůrci těžby ho považují za problematické. Brabcův resort dnes zdůraznil, že soud prozkoumal kroky, které při posuzování záměru těžby ministerstvo učinilo, a došel k závěru, že postup ministerstva byl v souladu se zákony.

"Věřím, že ten pětiletý politický i mediální hon na ministerstvo životního prostředí v souvislosti s těžbou u Uherského Ostrohu skončil. Za to, co někteří vypouštěli z úst směrem ke mně, omluvu nečekám, na to jsem si již zvykl, ale vždy jsem stál za ministerskými úředníky, kteří záměr těžby v procesu EIA nestranně posuzovali," uvedl ministr.

Soud v rozsudku uvedl, že v obecné rovině považuje za nedůvodné námitky poukazující na to, že ministerstvo či báňský úřad při vydávání stanoviska EIA upřednostnili soukromý zájem žadatele na těžbě štěrkopísku před veřejným zájmem na dodávce pitné vody pro obyvatelstvo.

Brabec vyzval všechny, kdo se této podle něj štvanice na úředníky účastnili, aby se veřejně omluvili. "A pokud se neomluví, ať se alespoň stydí za to, co zde posledních pět let předváděli nejenom v médiích, ale i při veřejných projednáních, například v Senátu," uvedl ministr.

Krajský soud v Brně 6. října zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru v souvislosti se zamýšlenou těžbou štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Vyhověl tak žalobě společnosti Vodovody a kanalizace Hodonín a měst a obcí z okolí Uherského ostrohu a Jihomoravského kraje. Žalobci se obávají, že zahájení těžby by zásadně ohrozilo vodní zdroj Bzenec komplex, který zásobuje pitnou vodou více než 140.000 obyvatel Jihomoravského kraje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před sídlem MŽP demonstrují desítky aktivistů, požadují rychlý konec uhlí

30.11.2020 16:56 Za rychlý konec spalování uhlí v Česku dnes před budovou ministerstva životního prostředí v Praze…

Pilotní projekt pomáhá v Beskydech zadržovat vodu v krajině

30.11.2020 16:31 Projekt probíhá díky iniciativě Voda pro les, voda pro lidi a ochotě vlastníků lesů a místních obcí…

Chemikálie v Bečvě: Rozbor potvrdil nadlimitní množství dusíku, zdroj…

30.11.2020 14:41 Výsledky rozborů vzorků vody z řeky Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odebrali…

OBRAZEM: Aktivisté kvůli uhelné komisi protestují před ministerstvem

27.11.2020 19:59 Ekologičtí aktivisté, kteří od pondělí protestují před ministerstvem životního prostředí v Praze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama