Brabec: Tlak na vyšetřování Bečvy je velký, posudek bude snad v březnu

Tlak na vyšetřování zářijové havárie na řece Bečvě je velký, jednotlivé kroky se pitvají v přímém přenosu. V rozhovoru s ČTK to v reakci na výtky, které v médiích a od opozice zazněly k vyšetřování, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Dodal, že znalecký posudek vzorků by snad mohl být v březnu.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu loni 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Do kafilérie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun uhynulých ryb. Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 minulý týden informovaly o tom, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

"Různými kanály se stále objevují různé spekulace, jak to tedy mohlo být. Za týden přijde další varianta, jak to mohlo být a kdo to způsobil. To je velmi nestandardní způsob vyšetřování," řekl Brabec. Podle svých slov věří tomu, že se zdroj znečištění řeky podaří najít. Zopakoval, že věřil tomu, že posudky znalec předloží už 20. prosince.

"Znalec říkal: Ne, je to složitější, potřebujeme ještě další čas. Teď jsem slyšel, že snad by to mělo být v průběhu března, možná dříve, uvidíme," poznamenal ministr v rozhovoru s ČTK.

Brabec zdůraznil, že od 25. září řeší případ policie, nikoli Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspekce přitom čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek.

Ke kritice Brabec řekl, že vzorky neodebírala jen inspekce. "Je tam celá řada subjektů, které se od začátku podílely na tom řešení. Od vodoprávních úřadů, ať už místních nebo krajských, přes inspekci, přes Povodí Moravy, přes Hasičský záchranný sbor a další. Všichni mimo jiné odebírali vzorky," uvedl ministr. Zopakoval, že v důsledku havárie bude resort s Povodím Moravy na Bečvě instalovat měřicí zařízení a chystá se novela zákona, jež do budoucna vyjasní kompetence úředníků při řešení podobných havárií.

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík také minulý týden uvedl, že chce, aby postup policie prošetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Pokud byly vzorky u chemičky Deza odebrány pozdě, jde o fatální selhání ČIŽP a její šéf Erik Geuss by měl rezignovat," uvedl Gazdík. Geuss poté v reakci uvedl, že nevidí důvod k rezignaci, inspekce podle něj postupovala profesionálně. Brabec po pondělním jednání vlády řekl, že věří tomu, že ČIŽP bude schopna obhájit a vysvětlit svůj postup. Nechtěl mluvit o tom, zda uvažuje o odvolání Geusse.

Související

Uhynulé ryby v řece Bečvě

Kauza úhynu ryb v Bečvě: Ve vzorcích kalů zjistila inspekce značné množství kyanidů

Ve vzorcích kalů odebraných v týdnu po otravě ryb v řece Bečvě zjistila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve firmě Energoaqua značné množství kyanidů. U vsetínského okresního soudu, který ekologickou havárii ze 20. září 2020 projednává, to dnes při čtyřhodinové výpovědi uvedl bývalý inspektor ČIŽP Vít Špaček. S kolegou odebral den po havárii vzorek také pod výpustí podniku, kudy podle obžaloby jedovaté látky do řeky unikly.

Více souvisejících

úhyn ryb v řece Bečvě Richard Brabec (ANO)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 22 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy