Celníci letos zadrželi 461 tun nelegálního odpadu, třetinu v květnu

Celníci zadrželi od začátku roku v ČR 461 tun nelegálně dováženého odpadu, více než třetinu v květnu. Případů porušení předpisů přeshraniční přepravy odpadů celníci letos zatím odhalili 21. Za celý loňský rok to bylo 45 případů a 974 tun nelegálně dovezeného odpadu, což byl proti roku 2018 trojnásobný nárůst počtu zjištěných porušení i množství odpadů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Celní správa
doporučujeme

V tiskové zprávě to dnes sdělila mluvčí generálního ředitelství cel Martina Kaňková. "Nelegální přeshraniční obchod a nakládání s odpady v posledních letech narůstá. Jen během celorepublikové akce od 1. do 18. května celníci řešili deset případů porušení zákona a zadrželi 173 tun odpadu," uvedla mluvčí.

Zjištěná porušení předpisů se podle ní nejčastěji týkala přepravy odpadu bez potřebných dokladů, kdy odpad neodpovídá deklarovanému odpadu uvedenému v předložených dokladech, případně příjemce v ČR neměl oprávnění dovážený odpad přijmout.

Nelegálně dovážený odpad podle celníků nejčastěji pochází z Německa a Itálie. Šlo například o drcené silně zapáchající směsi, drcené plastové kousky, prášek, u kterého není možné určit složení, nebo komunální směsný odpad. Česká republika slouží buď jako cílová stanice, nebo jako tranzitní země pro další cestu na jihovýchod Evropy, uvedla mluvčí a doplnila, že celní správa případy zjištěných nelegálních dodávek odpadu předala České inspekci životního prostředí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platforma kritizuje zákon o úložišti jaderného odpadu, prý jde o kulišárnu

22.05.2020 16:41 Návrh věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro hlubinné úložiště jaderného…

V emisích elektrárny Chvaletice bylo loni víc rtuti, tvrdí Greenpeace

21.05.2020 15:02 Emise rtuti z elektrárny Chvaletice vzrostly podle ekologické organizace Greenpeace v roce 2019 ve…

Revoluce v EU. Jak se má do roku 2030 změnit zemědělství?

20.05.2020 16:12 Aktualizováno Evropská komise (EK) plánuje výrazně snížit používání chemických pesticidů a hnojiv v evropském…

Meruněk v Evropě bude nejméně od roku 2003, ceny poletí vzhůru

20.05.2020 13:42 Letošní sklizeň meruněk v Evropě bude především kvůli jarním mrazům nejnižší za posledních 17 let.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy