Studentské stávky? Čechy spíše nezajímají, netuší o co mladým jde

Češi si myslí, že studentské stávky za klima toho moc nezmění. Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) udělalo v říjnu průzkum, který se týkal stávek za klima. V rámci výzkumu zjišťovali názor dotázaných na protesty, které probíhají. Ptali se, jestli si myslí, že je správné, aby mladí lidé stávkovali místo školního vyučování, nebo jaký mají názor na úspěšnost těchto stávek za klima.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

CVVM provádělo průzkum, kterého se zúčastnilo 1021 obyvatel České republiky starších 15 let. Ve výzkume se zjišťovalo, zda čeští občané stávky za klima zaznamenali. Většina, tedy 71% dotázaných, o těchto stávkách slyšela a zbylých 29 % o stávkách neslyšela vůbec. Ne všichni vědí, čeho se tyto stávky týkají. Dobře to ví jenom 12 % lidí a necelých 39 % to ví zhruba. 20% dotázaných uvedlo, že o stávkách za klima slyšela, ale neví, čeho se týkají.

Studenty ve stávkách za klima podporuje 42 % dotázaných, a naopak 43 % lidí tyto stávky nepodporuje.

Česká veřejnost má jasno v tom, že mladí lidé by se měli zajímat o problematiku životního prostředí a změn klimatu. 87 % dotázaných to považuje za důležité, opačný názor má jenom 9 % lidí. Většina 71 % dotázaných nesouhlasí s tím, že stávkovat za klima je natolik důležité, aby kvůli tomu mladí lidé vynechávali školní vyučování.

38 % Čechů je k úspešnosti těchto stávek za klima poměrně skeptických. Domnívají se, že mladí lidé tím mohou změnit jen málo.

Protesty studentů jsou známé jako Fridays for Future - Pátky za budoucnost. Jejich cílem je prosadit lepší ochranu klimatu. Před rokem je zahájila švédská aktivistka Greta Thunbergová (16). První organizovaná celosvětová stávka proběhla 15. března 2019 a zúčastnilo se jí 2,2 milionu lidí včetně studentů z České republiky. Další celosvětová stávka, které se mimo žáků a studentů účastnili lidé všech věkových kategorií, se konala 20. září 2019 ve 150 zemích světa, a zúčastnily se jí 4 miliony lidí, uvedla CVVM ve své tiskové zprávě.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama