Studentské stávky? Čechy spíše nezajímají, netuší o co mladým jde

Češi si myslí, že studentské stávky za klima toho moc nezmění. Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) udělalo v říjnu průzkum, který se týkal stávek za klima. V rámci výzkumu zjišťovali názor dotázaných na protesty, které probíhají. Ptali se, jestli si myslí, že je správné, aby mladí lidé stávkovali místo školního vyučování, nebo jaký mají názor na úspěšnost těchto stávek za klima.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

CVVM provádělo průzkum, kterého se zúčastnilo 1021 obyvatel České republiky starších 15 let. Ve výzkume se zjišťovalo, zda čeští občané stávky za klima zaznamenali. Většina, tedy 71% dotázaných, o těchto stávkách slyšela a zbylých 29 % o stávkách neslyšela vůbec. Ne všichni vědí, čeho se tyto stávky týkají. Dobře to ví jenom 12 % lidí a necelých 39 % to ví zhruba. 20% dotázaných uvedlo, že o stávkách za klima slyšela, ale neví, čeho se týkají.

Studenty ve stávkách za klima podporuje 42 % dotázaných, a naopak 43 % lidí tyto stávky nepodporuje.

Česká veřejnost má jasno v tom, že mladí lidé by se měli zajímat o problematiku životního prostředí a změn klimatu. 87 % dotázaných to považuje za důležité, opačný názor má jenom 9 % lidí. Většina 71 % dotázaných nesouhlasí s tím, že stávkovat za klima je natolik důležité, aby kvůli tomu mladí lidé vynechávali školní vyučování.

38 % Čechů je k úspešnosti těchto stávek za klima poměrně skeptických. Domnívají se, že mladí lidé tím mohou změnit jen málo.

Protesty studentů jsou známé jako Fridays for Future - Pátky za budoucnost. Jejich cílem je prosadit lepší ochranu klimatu. Před rokem je zahájila švédská aktivistka Greta Thunbergová (16). První organizovaná celosvětová stávka proběhla 15. března 2019 a zúčastnilo se jí 2,2 milionu lidí včetně studentů z České republiky. Další celosvětová stávka, které se mimo žáků a studentů účastnili lidé všech věkových kategorií, se konala 20. září 2019 ve 150 zemích světa, a zúčastnily se jí 4 miliony lidí, uvedla CVVM ve své tiskové zprávě.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama