Studentské stávky? Čechy spíše nezajímají, netuší o co mladým jde

Češi si myslí, že studentské stávky za klima toho moc nezmění. Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) udělalo v říjnu průzkum, který se týkal stávek za klima. V rámci výzkumu zjišťovali názor dotázaných na protesty, které probíhají. Ptali se, jestli si myslí, že je správné, aby mladí lidé stávkovali místo školního vyučování, nebo jaký mají názor na úspěšnost těchto stávek za klima.

Ilustrační foto

CVVM provádělo průzkum, kterého se zúčastnilo 1021 obyvatel České republiky starších 15 let. Ve výzkume se zjišťovalo, zda čeští občané stávky za klima zaznamenali. Většina, tedy 71% dotázaných, o těchto stávkách slyšela a zbylých 29 % o stávkách neslyšela vůbec. Ne všichni vědí, čeho se tyto stávky týkají. Dobře to ví jenom 12 % lidí a necelých 39 % to ví zhruba. 20% dotázaných uvedlo, že o stávkách za klima slyšela, ale neví, čeho se týkají.

Studenty ve stávkách za klima podporuje 42 % dotázaných, a naopak 43 % lidí tyto stávky nepodporuje.

Česká veřejnost má jasno v tom, že mladí lidé by se měli zajímat o problematiku životního prostředí a změn klimatu. 87 % dotázaných to považuje za důležité, opačný názor má jenom 9 % lidí. Většina 71 % dotázaných nesouhlasí s tím, že stávkovat za klima je natolik důležité, aby kvůli tomu mladí lidé vynechávali školní vyučování.

38 % Čechů je k úspešnosti těchto stávek za klima poměrně skeptických. Domnívají se, že mladí lidé tím mohou změnit jen málo.

Protesty studentů jsou známé jako Fridays for Future - Pátky za budoucnost. Jejich cílem je prosadit lepší ochranu klimatu. Před rokem je zahájila švédská aktivistka Greta Thunbergová (16). První organizovaná celosvětová stávka proběhla 15. března 2019 a zúčastnilo se jí 2,2 milionu lidí včetně studentů z České republiky. Další celosvětová stávka, které se mimo žáků a studentů účastnili lidé všech věkových kategorií, se konala 20. září 2019 ve 150 zemích světa, a zúčastnily se jí 4 miliony lidí, uvedla CVVM ve své tiskové zprávě.

Více než polovina Čechů pije denně až tři kávy

30.09.2021 11:48 Více než polovina Čechů (53,1 procenta) vypije denně dvě až tři kávy. Zhruba dvě procenta si jich…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama