Česko nadále zápolí se suchem. Zasažena je třetina území

Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i mimořádného sucha. Ve středních Čechách je dlouhodobě ohroženo Rakovnicko, Kladensko a Mělnicko, aktuálně trpí suchem také okres Beroun. Na setkání středočeských starostů s vedením kraje v Praze to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Richard Brabec

Letošní rok byl z hlediska srážek lepší, avšak podle ministra to nestačí. Byť by se na první pohled zdálo, že sucho je pryč, není to podle Brabce pravda. "Problém je v tom, že čelíme šesti letům sucha v řadě a i průměrný rok nezachrání situaci," upozornil.

Pokud příští rok nebude srážkově mimořádný, je podle Brabce velmi pravděpodobné, že se nepodaří vyrovnat nakumulovaný deficit především ve spodních vodách. Ve středních Čechách jsou přitom podle ministra některé oblasti z hlediska sucha již srovnatelné s jižní Moravou. Problém se má částečně vyřešit například přivedením vody z Želivky.

Brabec připomněl, že z Operačního programu Životní prostředí bylo v období 2014 až 2020 na projekty spojené se suchem vyhrazeno přibližně 12 miliard korun.

"Z těch zbývají zhruba dvě miliardy korun, zbytek byl nebo bude vyčerpán ve stávajících výzvách. Takže stále ještě je část peněz k dispozici," dodal. K tomu je možné financovat doplňkové aktivity, jako zdroje pitné vody především v menších obcích nebo vodovodní přivaděče z národních programů.

Kvóta na dříví pro české pily by byla v rozporu s evropským právem

22.07.2021 15:53 Určovat kvótou státnímu podniku Lesy ČR (LČR) podíl prodaného dříví českým pilám by bylo v rozporu…

Stát vyhazuje miliardy za zlepšení kvality vody, ty se naopak horší,…

19.07.2021 08:53 Stát dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na…

Na 81 procentech území republiky je v půdě více vody než obvykle

12.07.2021 12:15 Zhruba na 12 procentech území České republiky je méně vody než obvykle. Naopak na 81 procentech je…

Zemědělské škody po tornádu dosáhly 1,5 miliardy. Stát je odškodní

28.06.2021 13:11 Aktualizováno Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce, potravináře nebo lesníky poškozené tornádem až 1,5…

Související:

Právě se děje