Česko nadále zápolí se suchem. Zasažena je třetina území

Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i mimořádného sucha. Ve středních Čechách je dlouhodobě ohroženo Rakovnicko, Kladensko a Mělnicko, aktuálně trpí suchem také okres Beroun. Na setkání středočeských starostů s vedením kraje v Praze to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Richard Brabec
doporučujeme

Letošní rok byl z hlediska srážek lepší, avšak podle ministra to nestačí. Byť by se na první pohled zdálo, že sucho je pryč, není to podle Brabce pravda. "Problém je v tom, že čelíme šesti letům sucha v řadě a i průměrný rok nezachrání situaci," upozornil.

Pokud příští rok nebude srážkově mimořádný, je podle Brabce velmi pravděpodobné, že se nepodaří vyrovnat nakumulovaný deficit především ve spodních vodách. Ve středních Čechách jsou přitom podle ministra některé oblasti z hlediska sucha již srovnatelné s jižní Moravou. Problém se má částečně vyřešit například přivedením vody z Želivky.

Brabec připomněl, že z Operačního programu Životní prostředí bylo v období 2014 až 2020 na projekty spojené se suchem vyhrazeno přibližně 12 miliard korun.

"Z těch zbývají zhruba dvě miliardy korun, zbytek byl nebo bude vyčerpán ve stávajících výzvách. Takže stále ještě je část peněz k dispozici," dodal. K tomu je možné financovat doplňkové aktivity, jako zdroje pitné vody především v menších obcích nebo vodovodní přivaděče z národních programů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pásmo dozoru kvůli ptačí chřipce se rozšířilo na Moravu

20.01.2020 17:10 Veterináři vytyčili kolem ohniska ptačí chřipky na Vysočině ochranné pásmo, spadá do něj deset…

Do Česka se vrátila ptačí chřipka

18.01.2020 19:05 Aktualizováno V Česku se po třech letech objevila ptačí chřipka. Nákaza vysoce patogenního subtypu H5N8, který…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Před sídlem vlády se demonstrovalo. Aktivisté mají rázné požadavky

13.01.2020 13:33 Aktualizováno Zhruba 20 aktivistů z české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama