Chladné počasí pole se zeleninou zatím nepoškodilo, nadělalo škody na ovoci

Nezvykle chladné jarní počasí porosty rané zeleniny na tuzemských polích zatím nepoškodilo a na úrodu by nemělo mít zásadní vliv. Nízké teploty ale mohou zpozdit sklizeň některých druhů zeleniny. ČTK to dnes řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka, podle kterého sklizeň první polní zeleniny čeští pěstitelé zahájili minulý týden a výpěstky už míří na pulty obchodů.

Eurozpravy.cz

"Většina nejranější zeleniny je kryta netkanou textilií a tam nám mrazy do minus tří stupňů problémy moc nedělají, pouze zpozdí vegetaci. Jediná plodina, která je nyní trošku ohrožena, jsou nejranější výsadby celeru, ale těch není moc," uvedl Hanka. U některých druhů zeleniny pěstitelé už kvůli chladnému začátku jara hlásí desetidenní zpoždění, v případě raných brambor činí prodleva 14 dní. U brambor lze ale zpoždění vegetace při příznivém vývoji počasí ještě dohnat, podotkl Hanka.

Zelináři minulý týden zahájili na polích sklizeň lahůdkové cibulky, pažitky, ředkviček a chřestu. Z krytých ploch jsou sklízeny saláty. V dalších týdnech se podle Hanky budou přidávat další druhy, například kedlubny, špenát či saláty. "Po skutečně dlouhé zimě můžeme našim zákazníkům konečně nabídnout čerstvě sklizenou českou zeleninu," podotkl Hanka.

Zelenina se v Česku pěstuje na bezmála 11.000 hektarech. Mezi nejoblíbenější patří kromě celoročně pěstovaných skleníkových rajčat a okurek právě jarní druhy zeleniny. Tržní produkce zeleniny v ČR loni podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu mírně klesla na 230.835 tun z 232.082 tun v roce 2019. Loňská sklizeň zeleniny v Česku podle Hanky patřila k průměrným až slabě podprůměrným.

Z pohledu zemědělství je loňský rok sice označován za srážkově a teplotně příznivý, zelinářům ale podle Hanky přinesl významné rozdíly mezi jednotlivými lokalitami a také mezi druhy zeleniny. Zelenině neprospělo už suché jaro. "Chladnější průběh léta se srážkami zpomalil vývoj a růst zeleniny a zapříčinil silný infekční tlak houbových chorob. Deštivý podzim negativně ovlivnil i kvalitu skladované produkce, své udělali i hraboši přemnožení v porostech kořenové zeleniny," dodal Hanka.

Mrazy zatím nadělaly lokální škody na meruňkách, třešních a hrušních

Nynější ochlazení s nočními mrazy od minus dvou do minus pěti stupňů zatím nadělalo českým a moravským sadařům jen lokální škody. Místy byly zasaženy výsadby meruněk, třešní a zřejmě i hrušní. "Zásadní je to, že vegetace je u jádrovin zpožděná o dva týdny a u peckovin o tři týdny. Kdyby byla vegetace rozvinutá jako v minulých letech, tak by dnešní ráno způsobilo fatální škody," řekl dnes ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Ovocnáři na jižní Moravě v noci na dnešek zaznamenali teploty kolem minus dvou stupňů. Na střední Moravě a ve východních a v severních Čechách teploty klesly až k minus pěti stupňům. "Pozitivní bylo to, že se jednalo o klasický přízemní mráz a expozice mrazu byla tři až pět hodin. Nebyl to celonoční mráz, který působí velké škody," řekl Ludvík.

Nejvíce jsou nyní ohrožené meruňky, které jsou v plném květu a někde již odkvétají. Sadaři jejich úrodu před mrazy chrání zejména pálením parafinových svící. "V některých lokalitách mohou mít mrazy negativní dopad do třešní a možná i do hrušní. Na vyčíslení škod si musíme dát nějaký čas. V úterý má být další mrazové ráno a ani v příštím týdnu není mráz vyloučen," řekl Ludvík.

Jarní mrazy sráží v posledních letech úrodu ovoce v ČR dost často. Škody z mrazů ovocnáři utrpěli zejména v letech 2019, 2017, 2016 a 2011. Loni mrazy zdecimovaly především úrodu meruněk. Sklidilo se jich pouhých 471 tun, což představovalo meziroční pokles téměř o 80 procent. Mimořádně ničivé byly květnové mrazy v roce 2011, kdy bylo poničeno 10.500 hektarů sadů, tedy asi 60 procent všech výsadeb. Sklizeň ovoce tehdy klesla na pouhých 101.249 tun a patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let.

Ovocnáři se sady před mrazy snaží ochránit ohříváním svícemi, pálením dřeva a slámy či používám protimrazových zamlžovačů. K promíchávání vrchního teplejšího vzduchu se spodním studeným se dají použít i ventilátory či vrtulníky. Pokud však jsou mrazy silné a trvají řadu dní, je obrana velmi obtížná a také velmi nákladná. Proti škodám z mrazů se nelze pojistit.

Cenu zeleniny v obchodech zvyšují řetězce i vysoká DPH

Pěstitelé zeleniny prodávají své zboží obchodním řetězcům za zhruba poloviční cenu, než jakou zaplatí spotřebitelé v obchodech. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Na vině je podle něj kromě marží řetězců i vysoká daň z přidané hodnoty, která v ČR činí 15 procent, v jiných evropských státech je podle něj nižší. Vyjádření obchodníků ČTK shání.

Zelináři minulý týden zahájili na polích sklizeň cibulky, pažitky, ředkviček a chřestu. Z krytých ploch jsou sklízeny saláty. V dalších týdnech se podle Hanky budou přidávat další druhy, například kedlubny, špenát či saláty.

Zelenina se v Česku pěstuje na více než 11.000 hektarech, podobně jako loni. Mezi nejoblíbenější druhy patří kromě celoročně pěstovaných skleníkových rajčat a okurek právě jarní zelenina. Počasí podle Hanky letos zpozdí sklizně zhruba o deset dní. Dodal, že zelináři nemají dostatečné skladovací kapacity, chybí jim zhruba na 100.000 tun zeleniny.

Cenová stabilita u zeleniny podle něj nebude, dokud nebude v obchodech alespoň polovina zeleniny z ČR. Podobně se k cenám vyjdřují ovocnáři. Jak řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík, loni v červnu a červenci byly v obchodech podle údajů Českého statistického úřadu jablka za 50 korun/kg, on sám viděl za 70 Kč/kg. V té době podle něj byla na pultech pouze zahraniční produkce, pokud česká produkce nebude dostatečná, přijde podle něj dlouhodobé zdražení.

Za posledních několik desetiletí profesionální čeští pěstitelé snížili produkci ovoce o 42 procent, zmizelo více než 10.000 hektarů sadů. Každý obyvatel ČR tak přišel v přepočtu o jeden ovocný strom.

Svazy se spolu se Zemědělským svazem nyní snaží podpořit spotřebu tuzemské zeleniny a ovoce kampaní, ve které připomínají, že letošní rok vyhlásila Organizace spojených národů Rokem ovoce a zeleniny. V době sklizně chtějí zvyšovat zájem spotřebitelů o ředkvičky, rané brambory, kořenovou zeleninu, rajčata, listovou zeleninu, jahody, třešně, meruňky, švestky a jablka.

Témata: EZ

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

21.09.2021 16:30 Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7…

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry

20.09.2021 17:59 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací…

Pokuta pro Polsko je nízká, shodují se ekologové i veřejnost

20.09.2021 16:28 Sankce pro Polsko za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, jsou příliš nízké, uvedla…

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně…

19.09.2021 13:15 Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Kůrovcem je mimořádně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů

14.09.2021 12:47 Kůrovcem je mimořádně silně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů v ČR. Ministerstvo zemědělství…

Třídění odpadů se v Česku uchytilo. Loni mírně vzrostlo

06.09.2021 17:45 Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6…

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky

01.09.2021 16:36 Aktualizováno Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí…

Související:

Právě se děje

reklama