Chyby v rozhozu jedu na hraboše? Inspektoři řešili jeden podivný případ

Za měsíc a půl, kdy je to znovu povolené, zemědělci v Česku nahlásili rozhoz jedu proti hrabošům Stutox v 59 případech na zhruba 9000 hektarech půdy. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který hlášení eviduje, zatím nezjistil pochybení proti předepsaným podmínkám. Jeho inspektoři ale řešili případ, kdy někdo donesl zřejmě přejeté zajíce na místa, odkud následně ornitologové hlásili podezření na úhyn zvířat kvůli jedu.

Hraboš
doporučujeme

Ve druhé polovině září kritizovali ochránci přírody to, že zemědělci aplikují jed na hraboše Stutox II a Ratron na severu Čech i v místech, kde žije a loví kriticky ohrožený sýček obecný. Upozornili na to, že pro sýčky, kterých je v Česku jen asi 130 hnízdních párů, je to nebezpečné. Sýčci se hraboši živí, přiotrávení hlodavci pro ně navíc představují snadnou kořist. Mluvčí ÚKZÚZ poznamenala, že sýčci se neživí mrtvými hraboši, ale jako všechny sovy je vede při lovu sluch. Ústav nicméně připomněl zemědělcům povinnost a důležitost sběru uhynulých hrabošů, a to i při aplikaci jedu do nor.

Podle mluvčí ÚKZÚZ Ivany Krškové ústav prošetřuje všechny podněty, které má nahlášené, právě i od ornitologů. "Z posledních byl šetřen úhyn dvou zajíců pro podezření otravy Stutoxem v okrese Louny. Ze závěrů veterinárního šetření vyplynulo, že úhyn obou zajíců byl způsoben masivním traumatem - byla zjištěna fraktura krční páteře a zhmoždění svaloviny," dodala. Na místo tak podle mluvčí byli zajíci patrně přesunuti až uhynulí, patrně po srážce s dopravním prostředkem. "Podezření z otravy rodenticidy tak bylo jednoznačně vyvráceno," uvedla.

Hraboši se v letošním roce přemnožili víc než loni. Podle ÚKZÚZ bylo v Česku letos v září 1059 aktivních východů z nor na hektar, loni v září ústav zjistil 678 nor na hektar. Nejvíce ohrožené jsou stále porosty v Ústeckém a Středočeském kraji, kde výskyt hrabošů nadále přesahuje dvacetinásobek prahu škodlivosti. Hlodavců mírně ubylo pouze na několika místech. Značné riziko pro polní porosty hrozí od hrabošů v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Hraboši se v Česku přemnožili už dřív, z boje proti nim se v loňském roce stalo politikum. ÚKZÚZ loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR, ministerstvo zemědělství ale po kritice od ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci jedu na Moravě našlo téměř 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy prokázaly zbytky jedu. ÚKZÚZ však uvádí, že za loňský rok uložil pouze pět pokut za nenahlášenou aplikaci jedu. Letos v červenci ústav s odkazem na údaje veterinářů a ornitologů ohlásil, že se nepotvrdily obavy, že na jed proti hrabošům budou plošně umírat jiná zvířata jako sovy nebo zajíci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rybáři nebudou smět lovit v noci ani mimo obec

05.03.2021 17:30 Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných…

U volně žijících ptáků se chřipka potvrdila na Moravě i v Praze

03.03.2021 17:54 Virus ptačí chřipky byl zjištěn u volně žijících ptáků ve čtyřech dosud nezasažených krajích - ve…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów

22.02.2021 17:47 Aktualizováno Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama