Ekologičtí aktivisté budou před MŽP protestovat 10 dní, žádají rychlý konec uhlí

Ekologičtí aktivisté dnes zahájili desetidenní protest před ministerstvem životního prostředí v pražských Vršovicích. Cílem akce je přimět členy takzvané uhelné komise, aby doporučili co nejbližší termín konce využívání uhlí. Podle aktivistů by komise o finálním termínu měla rozhodnout 26. listopadu, tedy za deset dnů. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku.

Ministerstvo životního prostředí
doporučujeme

Akci pořádají organizace Fridays for Future (FFF), Univerzity za klima, Extinction Rebellion a Limity jsme my.

Před budovou MŽP se dopoledne sešlo 13 lidí. U vchodu rozvěsili transparenty, na nichž stálo například "Jednejte okamžitě", "Jsme v klimatické nouzi" nebo "Poplach. Klimatická krize".

Mluvčí FFF Petr Doubravský novinářům řekl, že protest má přimět členy komise, aby zvolili co nejrychlejší ústup od těžby i využívání uhlí. Zdůraznil, že nyní diskutované scénáře konce uhlí, tedy roky 2033, 2038 a 2043, jsou podle ekologů z hlediska závazků Pařížské dohody nedostačující.

Doubravský nicméně vyzval, ať v případě hlasování zvítězí alespoň nejbližší ze zmíněných termínů. Požádal také, aby se, bez ohledu na konečné doporučení, začalo s útlumem těžby a využívání uhlí co nejdříve. Podle aktivistů uhelná komise vznikla v důsledku studentských stávek za klima a na to, že má přispět k ochraně klimatu, by měli její členové myslet.

Kryštof Říha z organizace Univerzity za klima uvedl, že protest má poukázat i na to, že jsou v komisi málo zastoupeni lidé z regionů, kterých se útlum těžby dotkne. Zástupkyně Extinction Rebellion Néa Zon dodala, že je nutné myslet na rekvalifikační programy pro ty, kteří v důsledku odklonu od uhlí přijdou o práci.

Ohledně stanování před ministerstvem za současných opatření kvůli koronaviru Doubravský ČTK řekl, že povolení pořadatelé řeší s policií.

Jeden z předsedů komise, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) dnes ČTK řekl, že by se jednání mělo konat 26. listopadu a je šance, že výstupem bude doporučení vybraného scénáře. O preferovaném scénáři mluvit nechtěl. Uvedl jen, že komise nepodlehne ideologickému ani ekonomickému tlaku. Podle zdrojů ČTK je stále nejpravděpodobnější termín konce využívání uhlí rok 2038, podobně jako již učinilo Německo. Havlíček už dříve řekl, že po doporučení komise bude mít konečné slovo vláda, a to do konce letošního roku.

Svaz průmyslu a dopravy již dříve uvedl, že doporučení komise pro vládu musí být postaveno na kvalitním analytickém materiálu, který bude projednán a schválen v jejích pracovních skupinách. Dodal, že rozhodnutí o bezuhelném roku není úkolem komise, ale politickým rozhodnutím.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Kromě Havlíčka jí předsedá i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička či vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Bečvy zase unikla neznámá látka, je nahlášen úhyn ryb

02.12.2020 12:25 Aktualizováno Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen je úhyn ryb, avšak pouze…

Před sídlem MŽP demonstrují desítky aktivistů, požadují rychlý konec uhlí

30.11.2020 16:56 Za rychlý konec spalování uhlí v Česku dnes před budovou ministerstva životního prostředí v Praze…

Pilotní projekt pomáhá v Beskydech zadržovat vodu v krajině

30.11.2020 16:31 Projekt probíhá díky iniciativě Voda pro les, voda pro lidi a ochotě vlastníků lesů a místních obcí…

Chemikálie v Bečvě: Rozbor potvrdil nadlimitní množství dusíku, zdroj…

30.11.2020 14:41 Výsledky rozborů vzorků vody z řeky Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odebrali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama