Greenpeace žádá stát, aby podal kvůli dolu Turów žalobu na Polsko

Ekologická organizace Greenpeace ČR žádá v petici, aby česká vláda podala žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby hnědého uhlí v dolu Turów u česko-polské hranice. Podle ekologů požádala polská státní společnost PGE, které důl a přilehlá elektrárna patří, o prodloužení povolení k těžbě do roku 2044.

Stalo se tak opět utajeně, bez informování české vlády a veřejnosti, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor uhelné kampaně Greenpeace Luboš Pavlovič.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci chtějí těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i hluku a prachu nebo propadů půdy. Voda se přitom v této lokalitě ztrácí dlouhodobě.

Česko už loni podalo kvůli dolu Turów Evropské komisi oficiální podnět, který je předstupněm k žalobě. Komisaři na konci prosince potvrdili, že Polsko při rozšiřování dolu směrem k českým hranicím porušilo evropskou legislativu. Podle Pavloviče usilovala PGE o prodloužení těžby ve stejné době, kdy vedli složitá jednání zástupci české a polské strany s cílem nalézt řešení sporu. "Žádost o povolení k další těžbě staví na stejných problematických a nezákonných procesech, které Česká republika i Evropská komise kritizují," doplnil.

Podle Sousedského spolku Uhelná a Greenpeace ČR je proto nyní žaloba na nelegální rozšíření dolu nevyhnutelná. Ode dneška mohou lidé na stránkách Greenpeace ČR a Sousedského spolku Uhelná www.spoluproklima.cz/stopturow/ podepisovat petici, která českou vládu k podání žaloby vyzývá. "Žaloba přitom nemá být namířena proti Polsku jako státu či jeho obyvatelům, ale proti postupu polské státní firmy PGE a místních úřadů, které její kroky umožňují," dodal Pavlovič.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace důl Turów Polsko Ekologie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 15 minutami

před 41 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy