Potravinová soběstačnost. Experti řekli, zdali jí Česko může dosáhnout

V poslední době se čím dál častěji mluví o potravinové soběstačnosti. Její příznivci poukazují na to, že je Česko příliš závislé na dovozu ze zahraničí, což se mu v době krizí, jako byla například ta koronavirová nemusí vyplatit. Po větším zastoupení českých potravin v obchodech volá například i premiér Andrej Babiš (ANO).

traktor
doporučujeme

Zní to sice hezky, ale otázkou zůstává, zda to lze realizovat. Proto se na toto téma mluvilo na ČT 24 u Václava Moravce. Mezi hosty vystoupili biolog a filozof Stanislav Komárek či ekonomka Helena Horská.

Filozof v úvodu připomněl, že si sice lze rychleji vydělat na počítačových hrách, kterými se ale lidé nenasytí. "Chápání zemědělství jako překážky, kterou je třeba dotovat, tedy odvádět část našich daní, aby si tam oni mohli orat, to je velmi znepokojivé,“ vyjádřil své výhrady vůči současnému zemědělství.

"Zemědělství je podceňováno, bereme ho jako samozřejmost. Jako něco, co je tady vždycky, vždycky bylo a něco, co je na úrovni základních lidských potřeb,“ řekla ekonomka Helena Horská.  

"Dobrou zprávou je, že se trochu začíná měnit uvažování. Možná to způsobil covid-19, který způsobil uvědomění si, že jsme v prostředí, které je velmi křehké, a začínáme se bavit o udržitelnosti,“ pokračovala. 

"Nejsou to synonyma. Některé potraviny a suroviny tady v České republice nemáme. A neučiníme naši ekonomiku bezpečnější, když budeme bezhlavě prosazovat soběstačnost. Měli bychom být soběstační s ohledem na udržitelnost, na čerpání našeho půdního fondu a na naši krajinu,“ dodala s tím, že soběstačnost a bezpečnost jsou zcela rozlišné věci.

Ekonomka dále také varovala před nadprůměrným pronajímáním české půdy, kdy se pěstuje na desetkrát větší ploše, než je průměr EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Do zemědělství tečou miliardové dotace. Stát jejich efekt nesleduje,…

29.06.2020 10:23 Aktualizováno Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nesleduje důkladně přínos miliard korun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy