Kdo zamořil Bečvu? Ministr Brabec poslancům neřekl nic, mlčí i šéf inspekce

Také další rozbory vody z Bečvy ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde se 27. října zpěnila její hladina, prokázaly zvýšené množství niklu. Jde o vzorky odebrané městem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Už dříve nadlimitní výskyt niklu ve vodě potvrdily rozbory, které dala udělat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Richard Brabec
doporučujeme

Vzorky odebírali zástupci města, inspektoři ČIŽP a hasiči poblíž mostu do místní části Juřinka v místě výpusti vedoucí z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. "Dnes jsme obdrželi výsledky námi odebraných vzorků, které taktéž prokázaly zvýšenou koncentraci niklu. O této skutečnosti jsme zároveň informovali Českou inspekci životního prostředí," uvedl vedoucí odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice Petr Křístek.

Nikl není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Znečištění uniklo do řeky ze stejné výpusti, kterou se podle dřívějšího vyjádření policie dostaly v září do Bečvy kyanidy. Zářijovou otravu řeky kyanidem kriminalisté stále vyšetřují, čekají na výsledky znaleckých posudků. "Lhůta na jejich vypracování odpovídá množství zkoumaného materiálu a končí 20. prosince. Ke zkoumání jsme odeslali více než 100 vzorků. Bez výsledků všech rozborů nemůžeme potvrzovat ani vyvracet žádné závěry," uvedla koncem října policie.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nedlouho po havárii vyjádřil víru, že zdroj znečištění bude znám během hodin. Nedávno orgány činné v trestním řízení vyzval k urychlenému vyšetření věci. Podle policie ale nemohou žádná veřejná vyjádření ani výzvy trestní řízení dozorované státním zástupcem urychlit.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny organismy vázané na vodu zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Jako kompenzaci budou moci rybáři starající se o vodní život v Bečvě získat v následujících deseti letech 7,5 milionu korun. V pondělí to vzala na vědomí vláda. Peníze bude možné čerpat od příštího roku z dotačního programu pro podporu mimoprodukčních funkcí rybářských revírů.

Brabec poslancům k Bečvě nic neřekl

Brabec dnes na výboru pro životní prostředí odmítl říci poslancům nové informace k ekologické katastrofě na Bečvě, při níž únik kyanidu 20. září zabil desítky tun ryb. Podle něj by to mohlo mařit vyšetřování. Podobně se vyjádřil i ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Brabec také označil za absurdní některé spekulace ohledně okolností havárie.

V úvodu zpravodaj František Elfmark (Piráti) položil Brabcovi několik otázek na vyšetřování, místo, odkud kyanid unikl, i opatření, která by takovým haváriím zabránila.

Brabec uvedl, že nemůže ovlivnit rychlost vyšetřování, byť mu vadí, že trvá tak dlouho. Litoval toho, že koncem září napsal na twitter, že věří tomu, že viník bude odhalen do několika hodin. Poté několikrát zdůraznil, že jde "o živý spis" a další informace bude poskytovat sama policie. Řekl také, že se mu "chce řvát", když vidí spekulace o rozsáhlém spiknutí, do kterého by měly být zapojeny desítky úředníků kvůli zametení stop. Míní také, že vznikla mylná představa, že ČIŽP vyšetřování těchto akcí řídí.

Brabec pak poznamenal, že se MŽP a ministerstvo zemědělství dohodlo s rybáři na tom, že jako pomoc k opětovnému zarybnění řeky po havárii dostanou 7,5 milionu korun.

Ředitel ČIŽP Geuss popsal pozici inspekce při vyšetřování. Řekl, že organizace nepatří ke složkám integrovaného systému. Její kompetence jsou vymezeny a k některým haváriím ani není přizvána. Podotkl také, že řízení prací při zneškodňování havárií přísluší vodohospodářským, případně krajským úřadům. Předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti) nato na twitteru uvedla, že Brabec s Geussem "hází odpovědnost" za vyšetřování havárie na vodoprávní úřad. Podle ní "motají" řízení prací na zneškodnění havárie s prošetřením jejích příčin.

Později se také Brabce tázala na metodický pokyn pro prošetřování havárií. Brabec odpověděl, že postup vyplývá z vodního zákona, je však do jisté míry individuální. Poznamenal, že resort bere havárii jako "poučení" a lepší instruování vodoprávních úřadů. Členka výboru Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chtěla vědět, zda byl důkladně prošetřen i areál a odpadní soustava chemičky DEZA z koncernu Agrofert a zda ji Brabec jako možného viníka může zcela vyloučit. K tomu ministr nedal bližší vyjádření.

Na dotaz, zda se bude zasazovat o to, aby se Bečva jako bod projednala ve Sněmovně, řekl, že o to stojí, byť neovlivní, zda na to dojde. Při prvním pokusu se poslanci k bodu o havárii nedostali, Brabec se tehdy také z jednání omluvil. Dnes opět podotkl, že ani ve Sněmovně však zřejmě nepoví nic nového.

Brabec v říjnu uvedl, že je v podezření areál bývalé Tesly Rožnov, dnes to označil za jeden z "vyšetřovacích scénářů".

Podle některých svědectví začaly ryby hynout až o několik kilometrů dále, než se v počátcích vyšetřování uvádělo. O nesrovnalostech pojednává také nedávný článek Deníku Referendum, který uvedl, že kyanid se dostal do řeky právě v blízkosti chemičky DEZA. Ta se od možného zavinění distancovala krátce poté, co se havárie stala.

Sdružení Arnika dnes ocenilo, že výbor vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci také žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek, které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům. Jindřich Petrlík z Arniky připomněl, že tyto požadavky z petice Řeka bez jedů podepsalo 5000 lidí. Zároveň zkritizoval jednání členky výboru Evy Fialové (ANO), která opakovaně žádala, aby bylo dnešní jednání neveřejné.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec uhlí v roce 2038? Reakce expertů a politiků jsou rozporuplné

04.12.2020 14:47 Je možné, že využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla kvůli situaci na trhu skončí dříve…

Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě

04.12.2020 10:42 Aktualizováno Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z…

Počty hrabošů v listopadu opět stouply, bylo 776 aktivních nor na jeden…

04.12.2020 08:21 Počty hrabošů stouply v listopadu meziměsíčně o 17 procent, na jeden hektar bylo 776 aktivních…

Vědci vidí konec uhlí v Česku různě, žádají rozvoj nízkoemisních zdrojů

03.12.2020 16:53 Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama