Kůrovcová kalamita se zhoršuje, MZe rozšířilo nejpostiženější lesní zóny

Lesníci v některých nových lokalitách západních a jižních Čech budou moci omezit obranná opatření proti kůrovci, aby měli kapacity na zpracovávání již napadených lesů. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zemědělství, které rozšířilo seznam nejpostiženějších oblastí v tzv. rajonizaci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí
doporučujeme

První plochu nejpostiženějšího území stát vyhlásil na začátku dubna, patřilo tam tehdy území ze sedmi krajů.

Území v tzv. červené zóně rajonizace se v několika lokalitách rozšířilo na území jižních a západních Čech. "V těchto lesích mohou lesníci omezit obranná opatření, například lapáky, aby mohli včas zpracovat a asanovat napadené dříví. Zároveň můžou zalesnění kalamitních holin odložit až na pět let od jejich vzniku. To umožní vlastníkům lesa soustředit se výhradně na zpracování kůrovcového dříví, a zabránit tak dalšímu šíření škůdce," sdělil úřad. Dodal, že situaci dál monitoruje a v případě potřeby oblasti rozšíří.

Stát zároveň umožnil kvůli nedostatku nebo naopak přebytku druhů dřevin na trhu snáze vybírat dřeviny na zalesňování. "Nově můžou vlastníci lesa ve vyjmenovaných oblastech používat k obnově lesa lesní dřeviny bez ohledu na pravidla přenosu mezi přírodními lesními oblastmi a lesními vegetačními stupni. Tím dáváme lesním hospodářům důvěru, že zalesní co nejširší spektrum vhodných dřevin, a zajistí tak co nejstabilnější lesy pro budoucnost," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Uvolnění podmínek se podle úřadu nevztahuje na smrk ztepilý, který bude mít stejně zpřísněnou výsadbu jako dosud. "Díky uvolnění zásad přenosu může vlastník lesa plně využít nabídky lesních školek a co nejdříve zalesnit na trhu dostupnými druhově vhodnými dřevinami," dodal úřad.

Stát pravidla obranných opatření proti kůrovcové kalamitě ve zničených oblastech zmírnil na jaře. Tehdy kromě zavedení rajonizace umožnil, aby se těžba souší, tedy stromů, ze kterých již kůrovec odlétl, odložila do konce roku 2022.

Na nejhůře postiženém území mají vlastníci možnost ustoupit od používání obranných opatření, jako jsou lapače a lapáky. Lhůta pro zalesnění se v těchto oblastech prodlužuje z nynějších dvou na pět let a doba pro zajištění porostu z nynějších sedmi na deset let od vzniku holiny. Cílem je podle ministerstva řešení případného nedostatku sazenic a pracovníků pro zalesnění. Zůstává ale zachována povinnost vlastníka lesa aktivně vyhledávat a těžit napadené stromy.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu letos půjde 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku. Ministerstvo zemědělství také slíbilo uhradit letos 1,5 miliardy korun jako kompenzace za pokles cen dříví na trhu kvůli jeho přebytku. V příštím roce by se mohla uvolnit další miliarda korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hraboši v Česku už sežrali úrodu za půl miliardy, po obilí se pustili do…

19.09.2019 16:08 Průběžné spočítané škody, které způsobili hraboši, činí letos podle Zemědělského svazu ČR půl…

Klimatické změny devastují Česko: Sucho má horší dopady než povodně, říká…

19.09.2019 14:53 Sucho je v českých podmínkách hlavním projevem klimatických změn a Česko musí hledat způsoby, jak…

Jablka výrazně podraží. Více zaplatíte hlavně za ta česká

16.09.2019 14:11 Za jablka si letos podle všeho připlatíme. Hlavním důvodem zdražení je letošní nižší úroda.…

Hraboši devastují úrodu, situace je kritická. Politiky to nezajímá

15.09.2019 15:08 Situace s přemnoženými hraboši v postižených oblastech dále graduje a hlodavci ničí úrodu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama