Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela ztratí zábrany, říká Prouza

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. „Jedná se o brutální útok na peněženky spotřebitelů. Na novele vydělají čeští agrobaroni, kteří ztratí jakékoli zábrany,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Prouza ke kvótám na české potraviny.

Tomáš Prouza
doporučujeme

Netajil se svými emocemi. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza považuje dnešní novelu zákona o prodeji povinného minimálního podílu stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku za velice špatnou zprávu. „Jedná se jednoznačně o brutální útok na peněženky spotřebitelů, neboť tímto schválením dojde k výraznému zdražení potravin i omezením jejich výběru,“ praví zvýšeným hlasem.

Viceprezident Hospodářské komory tvrdí, že nyní čeští agrobaroni totálně ztratí jakékoli zábrany. „A to je další velký průšvih. Bezpochyby totiž na základě schváleného zákona velmi rychle vzniknou nové dotační tituly. A vláda tak pošle agrobaronům další miliardy korun na národních dotacích,“ obává se poté, co Sněmovna podpořila kvóty na české zboží.

Současná novela podle ekonoma znevýhodňuje zahraniční výrobce. „Do jisté míry se jedná o jejich diskriminaci, I tak dnešní schválení můžeme nazývat.“ Prouza tvrdí, že zákon bude nahrávat velkým tuzemským potravinářům. „Hlavně těm, kteří nejsou schopni zahraničním produktům konkurovat. Proto se tady snaží postavit vysokou zeď, neboť se opakovaně stává, že řadu potravin si dokážeme dovézt v lepší kvalitě a zároveň i levněji. A to především z Německa i Rakouska. A agrobaroni se tak nepohodlné konkurence rádi zbaví,“ je přesvědčený.

Bývalý náměstek ministra financí z let 2004 až 2006 se domnívá, že některé zboží vzroste až o 15 až 20 procent. „Jelikož některé potraviny nejsme schopni v dostatečném množství vyprodukovat, tak náš odhad je, že u běžného sortimentu jako je ovoce a zeleniny či maso, může cena vzrůst až o 15 až 20 procent. A raketový nárůst bude zapříčiněn proto, že tady bude absentovat konkurence.“

Expert míní, že například český výrobce másla může svůj produkt velice zdražit, neboť odpadne dovoz levnějšího másla třeba z Německa. „Poslanci nás zcela připravili o možnost konkurence. Potravináři si tak mohou ceny zcela diktovat, a to naprosto monopolně. A bezpochyby si nebudou brát servítky. Jedná se o velmi špatnou zprávu a bohužel se dotkne každého z nás, neboť jako spotřebitelé přijdeme o velké peníze,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Tomáš Prouza.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama