Likvidace chovů kachen zasažených ptačí chřikou na Hradecku začne ve středu

Likvidace chovů kachen zasažených ptačí chřipkou v Kosičkách a Lukové na Královéhradecku by měla začít ve středu. Budou ji dělat hasiči. ČTK to dnes řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. Laboratorní rozbory vir ptačí chřipky v chovech potvrdily minulý týden.

Ilustrační foto
doporučujeme

V chovech v Kosičkách a Lukové by mělo být podle hasičů utraceno téměř 5000 kachen, zatímco veterináři hovořili o více než 3000 kusech. Dalších 8000 nakažených kachen bude tento týden utraceno také v chovu v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji. Všechny chovy patří firmě Perena.

Hasiči míní, že chovy v Kosičkách i Lukové by mohly být zlikvidovány v jeden den. Na likvidaci chovů a následné dezinfekci hal se budou podílet vedle profesionálních i dobrovolní hasiči. V Lukové by mělo být utraceno asi 3000 kachen, v Kosičkách hasiči odhadují chov mezi 1600 až 1800 kusy. V Kosičkách a Lukové veterináři zjistili chřipku poté, co tam provedli výtěry při monitoringu chovů zasažené společnosti.

Už v minulém týdnu bylo vybito přes 55.000 ptáků firmy Perena v jiných pěti zasažených chovech. Perena v nich chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata.

Hasiči předpokládají, že způsob likvidace v Kosičkách a Lukové bude stejný jako v chovech firmy Perena v Dobřenicích, Zábědově a Chudonicích na Hradecku, ve Vápně na Pardubicku a ve Vinici na Nymbursku. Hasiči tam vynášeli ptáky z hal a usmrcovali je v kontejnerech s oxidem uhličitým. Utracené kachny skončily v asanačních podnicích.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je situace u rodičovských hejn kachen vážná, hrozí výpadky produkce nejenom v ČR, ale i v okolních státech. V ČR bude utracena skoro polovina rodičovských hejn. "Výpadek bude minimálně do konce tohoto roku a může dojít i k výraznému navýšení cen kachen v obchodě a nahrazení produkce kachnami například z Maďarska, čehož se chovatelé kachen začínají obávat," řekla v pátek ČTK Dlouhá.

Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu. V roce 2019 se tam vylíhlo 14 milionů kachňat. Perena v roce 2019 zaměstnávala 96 lidí a při tržbách 264 milionů korun vytvořila čistý zisk 51 milionů. Rovnocennými spoluvlastníky firmy jsou chlumecká firma Chovprogres a německá firma DUCK-TEC Brüterei.

Ptačí chřipka byla na území Královéhradeckého kraje naposledy potvrzena v roce 2017, kdy byly zasaženy některé malochovy drůbeže na Trutnovsku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ohnisko ptačí chřipky v Česku je na Berounsku

09.04.2021 17:03 Veterináři potvrdili 33. letošní ohnisko ptačí chřipky, je v malochovu v obci Hodyně na Berounsku.…

Ministerstvo zemědělství odeslalo odpověď na Babišův střet zájmů

07.04.2021 13:55 Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na audit Evropské komise (EK) ohledně možného střetu…

Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály

05.04.2021 19:38 Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě…

Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v…

03.04.2021 16:29 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách na Královéhradecku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama