Myslivci jsou zklamáni rozhodnutím soudu EU o zbraních. Rozsudek je nepřekvapil

Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ohledně směrnice omezující držení zbraní je pro Českomoravskou mysliveckou jednotu (ČMMJ) zklamáním, nebyl však překvapivý. Záležitost ale považuje za uzavřenou. Do budoucna chce kvůli bezpečnosti spolupracovat nadále s ministerstvem vnitra, sdělil dnes ČTK za jednotu Vlastimil Waic.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Soudní dvůr EU dnes zamítl českou žalobu proti směrnici. Podle Česka úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. Soud ale konstatoval, že unijní směrnice není diskriminační a neporušuje unijní zásady, jak namítá ČR. Brusel přišel s normou zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky v reakci na teroristické útoky v Evropě.

"Věřili jsme alespoň v kompromisní rozsudek spočívající v částečném uznání žaloby a zrušení těch nejkontroverznějších částí směrnice. Žaloba byla kvalitně a detailně zpracována a opírala se o vážné žalobní důvody, s kterými se ztotožňujeme, tedy porušení zásady svěření pravomocí, porušení zásady proporcionality, porušení zásady právní jistoty, porušení zásady zákazu diskriminace," uvedl Waic.

Podle něj soud prakticky určil za vzor přístupu národních zemí ke zbraním země s nejpřísnějšími restrikcemi, jako jsou Francie nebo Velká Británie. "Zde už obyčejný člověk dávno nesmí mít legální obrannou zbraň, a to ani kapesní nůž, ani sprej. Zločinci ale nelegální zbraně stejně mají a k útokům je využívají téměř každý den. Jmenované země se v žebříčku bezpečnosti potácejí někde ve čtvrté až šesté desítce za Sierrou Leone či Ghanou," tvrdí Waic.

Přísnější pravidla pro zbraňovou legislativu podle něj nefungují. "Směrnice byla totiž spíchnuta horkou jehlou během pouhých pěti dní po útocích v Paříži v listopadu 2015. Místo teroristů však odzbrojuje zákona dbalé držitele legálních zbraní," dodal.

Jednota podle něj už dva roky pracuje v expertní skupině ministerstva vnitra na tzv. implementační novele.

Čeští politici v reakci na zamítnutí žaloby hovoří o nutnosti výsledek respektovat, většina vyjadřuje s verdiktem nesouhlas. Předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS) vyzvala vládu, aby iniciovala celoevropská jednání, která povedou k revizi směrnice. Podle předsedy ČSSD a ministra vnita Jana Hamáčka na evropské úrovni vůle k revizi není.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrky proti listnáčům. V Česku vypukl spor, expert varuje před katastrofou

12.12.2019 14:25 Bez smrku ve vyšších nadmořských výškách budou povodně v Česku větší než v minulosti. Na dnešní…

Uhlíková neutralita Česka? Náklady budou astronomické

11.12.2019 17:13 Aktualizováno Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to…

Česko nadále zápolí se suchem. Zasažena je třetina území

10.12.2019 13:29 Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i…

Greenpeace poslali vzkaz Babišovi, promítli ho na Úřad vlády

09.12.2019 18:06 Vzkaz požadující, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama