MŽP chce vyhlásit pět nových zvláště chráněných území

Ministerstvo životního prostředí chce vyhlásit tři nové národní přírodní rezervace a dvě národní přírodní památky. Vyhlášky, které teritoria zařazují do kategorií zvláště chráněných území, resort poslal do připomínkového řízení. Národními přírodními rezervacemi by se měly stát lokality Nebesa v Karlovarském, Čtvrtě ve Středočeském a Děvín v Jihomoravském kraji. Národními přírodními památkami pak území Bystřina - Lužní potok v Karlovarském a Mladá ve Středočeském kraji.

Plocha vyhlašovaného zvláště chráněného území Nebesa činí zhruba 439 hektarů, nachází se v katastrálních územích Boč, Damice, Krásný Les, Osvinov, Peklo, Srní u Boče a Stráž nad Ohří. Vyhlašovaná rezervace Čtvrtě je v katastrálních územích Mcely a Studce, plocha má zabírat zhruba 94 hektarů.

Děvín leží v katastrálních územích Dolní Věstonice, Horní Věstonice, Klentnice, Pavlov u Dolních Věstonic, Perná. Plocha zvláště chráněného území má činit přibližně 391 hektarů. Stejnojmenná národní přírodní rezervace už na tomto místě existuje. "Původní zřizovací předpis z roku 1946 je neaktuální a rozloha jím chráněného území neodpovídá poznatkům a potřebám současného stavu ochrany přírody," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

Národní přírodní památkou se má stát území Bystřina - Lužní potok v katastrálních územích Hranice u Aše, Pastviny u Studánky, Štítary u Krásné, Trojmezí a Újezd u Krásné (okres Cheb). Plocha zvláště chráněného teritoria má zabírat asi 532 hektarů. Území je v současnosti chráněné jako národní přírodní památku Lužní potok a přírodní rezervace Bystřina, takové vymezení je ale podle ministerstva už nevyhovující. "Aktuální stav území v terénu a rozsah výskytu předmětů ochrany neodpovídá vymezení území v platných vyhlašovacích předpisech," uvedl resort.

Lokalita Mladá ve Středočeském kraji je v katastrálních územích obcí Jiřice, Kbel, Lipník, Milovice nad Labem a Staré Benátky. Plocha zvláště chráněného území má být přibližně 1262 hektarů.

Za zvláště chráněná území se podle ministerstva považují "nejčastěji lokality s unikátní nebo reprezentativní biologickou rozmanitostí, a to na úrovni druhů, populací i společenstev, dále území s jedinečnou geologickou stavbou, území reprezentující charakteristické prvky krajinného rázu kulturní krajiny a území významná z hlediska vědeckého výzkumu."

Národní přírodní rezervace a památky jsou dvě ze šesti kategorií zvláštně chráněných území. Národních přírodních rezervací je podle registru Agentury ochrany přírody a krajiny v Česku 111, národních přírodních památek 126.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí Příroda Česká republika

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Letech se otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů na místě bývalého tábora

V Letech na Písecku se v úterý otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Nachází se na místě koncentračního tábora pro Romy, který za protektorátu během druhé světové války nechali vybudovat nacisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy