Na Hradecku začala likvidace chovů nakažených ptačí chřipkou

V Lukové na Královéhradecku začala dnes ráno likvidace chovu kachen zasaženého ptačí chřipkou. Následovat bude utracení nakaženého chovu kachen v nedalekých v Kosičkách. Celkem bude utraceno asi 5000 kachen. Likvidaci by mělo asi 40 profesionálních a dobrovolných hasičů zvládnout dnes. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Lukové je v jedné hale přibližně 1800 kachen jedné hale, v Kosičkách je kachen kolem 3300 kusů a také jsou v jedné hale. Laboratorní rozbory vir ptačí chřipky v chovech potvrdily minulý týden. Chovy kachen patří firmě Perena.

Ptáky hasiči vynášejí z haly a usmrcují v kontejnerech s oxidem uhličitým. Utracená drůbež skončí v asanačních podnicích. Zaplynování celých objektů a usmrcení ptáků naráz není možné, protože konstrukce hal neumožňuje jejich dokonalé utěsnění.

Ve čtvrtek by měli hasiči začít v Kosičkách likvidovat nakažený chov 175.000 slepic společnosti Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách. Likvidace chovu slepic my mohla trvat do konce týdne. Hasiči počítají s tím, že na likvidaci slepic bude nasazen i Záchranný útvar HZS ČR se sídlem v Hlučíně.

Už v minulém týdnu a v úterý bylo vybito přes 62.000 ptáků firmy Perena v jiných pěti zasažených chovech v regionu na pomezí Královéhradeckého, Pardubického a Středočeského kraje. Perena v nich chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata.

Veterináři se při zjišťování příčin nákazy zaměřují na společnost Perena, u níž se ptačí chřipka objevila na devíti farmách. "Je zřejmé, že pravidla biologické bezpečnosti na těchto farmách nebyla nastavena správně, nebo se nedodržovala," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Veterinární inspektoři také prověřuji, zda nedošlo k zavlečení nákazy z chovu kachen v Kosičkách do chovu nosnic, když oba provozy jsou od sebe vzdálené asi 600 metrů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ohnisko ptačí chřipky v Česku je na Berounsku

09.04.2021 17:03 Veterináři potvrdili 33. letošní ohnisko ptačí chřipky, je v malochovu v obci Hodyně na Berounsku.…

Ministerstvo zemědělství odeslalo odpověď na Babišův střet zájmů

07.04.2021 13:55 Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na audit Evropské komise (EK) ohledně možného střetu…

Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály

05.04.2021 19:38 Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě…

Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v…

03.04.2021 16:29 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách na Královéhradecku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama