Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé
Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016 poprvé setkáváme s optimističtějším scénářem. Česko se například letos nemuselo potýkat s nedostatkem vody v půdě. Otázkou nicméně zůstává, zda je i tento pozitivní jev důvodem k optimismu.
doporučujeme
"Zatím můžeme být optimističtí, ale co se stane na podzim lze jen těžko předpovídat. Letos je situace rozhodně lepší, než byla v předchozích pěti letech,“ konstatoval klimatolog Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Pavel Zahradníček v interview pro Český rozhlas Plus.
Před rokem 2015, který je jakýmsi pomyslným mezníkem, kdy ve střední Evropě nastoupila suchá epizoda, byl zaznamenán nárůst srážek o objemu nad 12 milimetrů. Od té doby jsme se na našem území museli potýkat s nedostatkem deště, jakož i intenzivních bouřek, což mělo za následek stále větší sucho. Zmizely navíc i zahradní deště, během nichž docházelo ke srážkám i několik dní v kuse.
"Jak se nám mění klima a zvyšuje teplota, tak extremita počasí narůstá. Bohužel se nám rozevírají nůžky mezi oběma extrémy a musíme se na to připravit," nastínil klimatolog problémy, které způsobují sucha a v jejich důsledku bleskové a silné bouřky mající za následek povodně.
Lze bojovat s nedostatkem vody?
"Většina území republiky má o 5 až 40 milimetrů více vody, než je běžné. Doplnily se nám díky srážkám i podzemní vody,“ konstatoval Zahradníček.
"Díky tomu, že se otepluje, tak za současné sucho může z 50 procent vzduch a z 50 procent nedostatek srážek. V posledních pěti letech jsme zažili oba extrémy, tak se nemůžeme divit, že to krajina není schopna vyřešit," podotkl.
Se suchem se nicméně dá bojovat. Zpočátku by bylo zapotřebí zachytávat vodu v krajně, tak aby byla absorbována do hlubších vrstev. V následující fázi je pak zapotřebí lepší zacházení s dešťovou vodou, kterou by bylo dobré používat například k zavlažování.
Jsme skutečně svědky klimatické změny?
Podle historiků se v současné době opakuje scénář ze 30. let 16. století. "Sucho dříve způsobovaly přirozené faktory, jako je třeba změna sluneční aktivity. V současnosti víme, že tyhle faktory jsou neutrální. Je pravda, že sucho bylo i v minulosti, ale momentálně je četnější a intenzivnější,“ upozornil klimatolog.
"Sice nám v zimě prší, ale ne ve sněhových srážkách. V letošním roce bylo v nížinách oproti normálu pouze 10 procent sněhu a na horách jen 60 procent. Pozorujeme také, že klesají srážky během jara a výrazně roste teplota," nastínil změnu charakteru hydrologického roku.
Další ohnisko ptačí chřipky v Česku je na Berounsku
09.04.2021 17:03 Veterináři potvrdili 33. letošní ohnisko ptačí chřipky, je v malochovu v obci Hodyně na Berounsku.…
Ministerstvo zemědělství odeslalo odpověď na Babišův střet zájmů
07.04.2021 13:55 Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na audit Evropské komise (EK) ohledně možného střetu…
Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály
05.04.2021 19:38 Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě…
Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v…
03.04.2021 16:29 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách na Královéhradecku.…