Nové dotace pro boj se suchem. Ministerstvo dá na projekty čtvrt miliardy

Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz. Za resort o tom v dnešní tiskové zprávě informovala Dominika Pospíšilová.

Počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Podle MŽP mohou obce s pomocí dotace nachystat své projektové a zadávací dokumentace na výstavbu vodovodů, úpraven vody a přivaděčů, včetně související výstavby kanalizací. "O prostředky na jejich vlastní realizaci si pak obce požádají v novém Operačním programu Životní prostředí," doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten se "rozběhne" v příštím roce. Plánovaná dotace podle MŽP pokryje až 90 procent výdajů na pořízení projektové přípravy, maximální příspěvek bude pět milionů korun.

"Obcím zafinancujeme kompletní dokumentaci, tzn. počáteční podkladové studie jako je například geologický či hydrogeologický průzkum, odborný posudek, dále projektovou i zadávací dokumentaci. Peníze obcím navíc poskytneme zálohově a teprve po doložení skutečných výdajů bude provedeno vyúčtování dotace," popsal ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Podle MŽP si o peníze mohou požádat obce, dobrovolné svazky obcí, obchodní společnosti a zájmová sdružení právnických osob ovládané z více než poloviny veřejnoprávními subjekty. Příjemce musí být také hlavní vlastník vodohospodářské infrastruktury.

"Očekáváme, že o dotace bude veliký zájem, proto by obce neměly s podáním žádosti příliš dlouho váhat," upozornil Valdman. "Průměrné náklady na projektovou přípravu se pohybují např. u 20 milionového projektu kolem 800.000 korun. Předpokládáme tedy, že podpoříme něco kolem tří stovek projektů a připravíme tak investice v hodnotě kolem šesti miliard korun pro rychlé a efektivní čerpání z nového Operačního programu Životního prostředí," uzavřel Valdman.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuny mrtvých ryb. Inspekce už ví, jaká jedovatá látka unikla do Bečvy

24.09.2020 16:22 Aktualizováno Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Ukázaly to rozbory vzorků vody, řekla dnes…

Řeka Bečva je po kontaminaci mrtvá. Do kafilérie bylo odvezeno již 20 tun…

23.09.2020 16:08 Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilerie 20 tun…

Kvůli chemikálii uhynuly v Bečvě tuny ryb, zásah pokračuje. Přerov varuje…

21.09.2020 14:51 Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého…

Havlíček: Snížení emisí o 55 pct do roku 2030 je pro ČR nereálné

16.09.2020 14:25 Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama