Ovocnáři mají obavu, zda kvůli koronaviru seženou pracovníky

Čeští ovocnáři mají obavu, zda se jim na podzimní sklizeň ovoce podaří sehnat dost pracovníků. Na rozdíl od minulých let není jisté, zda kvůli pandemii koronaviru přijedou na sklizeň stovky dělníků ze zahraničí, především z Ukrajiny. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Bez zahraničních pracovníků podle něj nebudou čeští ovocnáři v srpnu až listopadu schopni úrodu sklidit.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Švestky, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Situace se vyvíjí, opatření proti pandemii se uvolňují, ale nikde není psáno, že to tak bude stále, že k uzavření hranic nedojde," řekl Ludvík. Odhadl, že na klíčovou sklizeň jablek, která jsou hlavním ovocným druhem, bude na dva podzimní měsíce potřeba 2000 až 3000 dělníků. Ty v minulých letech tvořili především Ukrajinci, v menší míře Rumuni či Bulhaři.

Čeští pracovníci podle ovocnářů dělníky ze zahraničí nenahradí. Mnozí Češi nejsou na náročnou práci na poli připraveni, řada není schopná pracovat celou dobu sklizně. Lidé, kteří přišli o práci, při možnosti návratu ke své profesi s prací v sadech hned skončí. Naopak Ukrajinci podle ovocnářů přijíždějí za výdělkem, vědí, jaká práce je čeká, a jsou na ni připraveni.

Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, které patří k předním ovocnářským podnikům v ČR, bude potřebovat na podzimní sklizeň ovoce 100 lidí. "Sháníme stabilní zaměstnance, kteří budou dělat dva měsíce pět až šest dní v týdnu. I když bychom rádi zaměstnávali Čechy, nejlépe naše požadavky splňují Ukrajinci," řekl vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer. Družstvo si proto nyní začíná zajišťovat přes agentury pracovníky na Ukrajině.

V sadech se dnes podle Fišera pracuje i se stroji a pracovníky je třeba zaučit. Práce v sadech již podle něj není jako v minulosti, kdy si lidé na pár dní přišli česáním jablek přivydělat.

Současná potřeba pracovníků v ovocnářství není podle Ludvíka, na rozdíl od zelinářství, tak velká. "Začala sklizeň jahod, jejichž drtivá část se sklízí samosběrem. Začíná sklizeň třešní, kterých ale bude letos kvůli jarním mrazům méně. Rané odrůdy kvůli dešťům rozpraskaly," řekl Ludvík. Například v Dolanech letos třešně kvůli mrazům sklízet nebudou a žádné lidi na česání tak aktuálně nepotřebují.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Do zemědělství tečou miliardové dotace. Stát jejich efekt nesleduje,…

29.06.2020 10:23 Aktualizováno Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nesleduje důkladně přínos miliard korun…

Ropákem roku 2019 je Dostálová, Zelenou perlu má Babiš. Zde je jeho reakce

26.06.2020 15:37 Aktualizováno Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy