Pásmo dozoru kvůli ptačí chřipce se rozšířilo na Moravu

Veterináři vytyčili kolem ohniska ptačí chřipky na Vysočině ochranné pásmo, spadá do něj deset katastrů. Širší pásmo dozoru sahá až na jižní Moravu. V obou pásmech hrozí pokuty, například za přesun drůbeže, pořádání výstav, přehlídek a trhů s drůbeží a také za rozmetání použité podestýlky nebo hnoje bez souhlasu veterinářů.

Drůbež, ilustrační foto

Pokuty mohou dosáhnout až 50.000 korun u fyzických osob a dvou milionů Kč u podnikatelů nebo právnických osob. Státní veterinární správa to uvedla v mimořádných veterinárních opatřeních, které dnes vyvěsila na svůj web.

V ČR je letos zatím jediné ohnisko choroby, a to v Štěpánově nad Svratkou. V ochranném pásmu i v pásmu dozoru se bude muset do středy udělat soupis hospodářství, v nichž se chová drůbež nebo jiní ptáci v zajetí.

Do užšího ochranného pásma spadají katastry Švařec, Kozlov u Lesoňovic, Borovec, Olešnička, Štěpánov nad Svratkou, Vrtěžíř, Dolní Čepí, Horní Čepí, Lískovec u Nedvědice a Ujčov.

Do širšího pásma dozoru na Vysočině pak patří Bukov na Moravě, Milasín, Střítež u Bukova, Bystřice nad Pernštejnem, Dvořiště u Bystřice nad Pernštejnem, Bratrušín, Domanínek, Býšovec, Smrček, Hluboké u Dalečína, Dolní Rožínka, Rodkov, Domanín u Bystřice nad Pernštejnem, Horní Rožínka, Chlum, Korouhvice, Kobylnice nad Svratkou, Koroužné, Lesoňovice, Pivonice u Lesoňovic, Moravecké Pavlovice, Brťoví, Čtyři Dvory, Prosetín u Bystřice nad Pernštejnem, Malé Tresné, Rovečné, Velké Tresné, Blažejovice u Rozsoch, Rozsochy, Vojetín u Rozsoch, Josefov u Rožné, Rožná, Zlatkov, Bor u Nedvědice, Sejřek, Chlébské, Skorotice, Kovářová, Věchnov, Bolešín , Věstín, Věstínek, Jabloňov, Věžná na Moravě, Hrdá Ves, Vír, Karasín, Ždánice u Bystřice nad Pernštejnem.

V Jihomoravském kraji spadá do pásma dozoru Bedřichov, Běleč u Lomnice, Brumov u Lomnice, Crhov u Olešnice, Černovice u Kunštátu, Černvír, Doubravník, Hluboké u Kunštátu, Hodonín u Kunštátu, Klokočí u Olší, Křeptov, Křížovice, Křtěnov u Olešnice, Lhota u Olešnice, Louka, Maňová, Nedvědice pod Pernštejnem, Ochoz u Tišnova, Olešnice na Moravě - část katastrálního území západně od komunikace č. 362 (ul. Rovečínská-Generála Čápka), Olší u Tišnova, Osiky, Pernštejn, Rakové, Rozseč nad Kunštátem, Strhaře, Synalov a Tasovice.

O potvrzení nákazy vysoce patogenního subtypu H5N8, který je pro ptáky smrtelný, informovala veterinární správa v sobotu. V postiženém malém chovu bylo 12 slepic a tři kachny. Šest slepic uhynulo a zbylá zvířata utratili veterináři na místě v sobotu dopoledne. Utratili i 12 slepic ve dvou chovech v sousedství.

V ČR se ptačí chřipka naposledy objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje