Před sídlem MŽP demonstrují desítky aktivistů, požadují rychlý konec uhlí

Za rychlý konec spalování uhlí v Česku dnes před budovou ministerstva životního prostředí v Praze demonstruje zhruba 60 ekologických aktivistů. Kritizují to, že jako nejpravděpodobnější termín pro ukončení využívání uhlí v zemi, který doporučí takzvaná uhelná komise, se jeví rok 2038. To je podle nich pozdě.

Ministerstvo životního prostředí

Demonstraci svolaly organizace Fridays for Future, Limity jsme my, Univerzity za klima a Extinction Rebellion. Někteří aktivisté před budovou protestují od poloviny listopadu.

Uhelná komise má doporučit konkrétní termín 4. prosince, poté o něm rozhodne vláda. Původně mělo být jednání už 26. listopadu, ale posunulo se kvůli aktualizaci podkladů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dříve uvedl, že uhelná komise pracuje se scénáři konce využívání uhlí v ČR v letech 2033, 2038 a 2043.

Demonstranti mají transparenty s nápisy Uhlí patří pod zem, Na mrtvé planetě ekonomika neporoste nebo Počerady kouří rády, který zmiňuje jméno jedné z uhelných elektráren. Poklidného protestu se účastní také zástupci Greenpeace a Hnutí Duha. Požadují nejrychlejší z komisí projednávaných scénářů, který počítá s koncem uhlí v roce 2033. I u něj však upozorňují na to, že je v rozporu se závazky Pařížské dohody, jejímž cílem je udržet nárůst globální teploty pod hranicí 1,5 stupně Celsia proti předindustriálnímu období. Česko dohodu ratifikovalo před několika lety.

Mluvčí Fridays for Future Petr Doubravský už dříve kritizoval to, že komise pracuje s návrhem podle něhož by se uhelné elektrárny v Česku měly začít zavírat až v roce 2029. Podle aktivistů a ekologů by některé mohly skončit už teď, neboť země značnou část elektřiny vyváží. Demonstranti také míní, že jednání komise je netransparentní a působí v ní málo zástupců ekologických organizací a odborníků na životní prostředí.

Podle informací ČTK je pro konec uhlí v ČR stále nejpravděpodobnější rok 2038. Tento termín má být možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozený ústup od tohoto zdroje, shodují se zdroje obeznámené s jednáními komise.

Pro rychlý konec uhlí se v minulých týdnech vyjádřila také takzvaná stínová uhelná komise. Neformální skupina vědců, odborníků a občanů z dotčených regionů v listopadu uvedla, že pro dodržení Pařížské dohody je nutné ukončit výrobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031. Podle Hnutí Duha, které má v komisi svého zástupce, by pak bylo vhodné doporučit nejrychlejší scénář, ale zároveň se zabývat možností konce uhlí už v roce 2030 či dříve. Duha v souvislosti s tím odkázala na studii konzultační společnosti Bloomberg New Energy Finance. Uvádí, že pro Česko by bylo ekonomicky výhodné skončit s uhlím do deseti let.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Zemědělcům vadí změny v dotacích, tisíce jich demonstrovaly před úřadem…

11.01.2022 20:24 Před úřadem vlády dnes večer demonstrovali zemědělci proti změnám ve vyplácení dotací pro roky 2023…

Zemědělci a ekologové považují dotace za hlavní téma pro Nekulu

03.01.2022 15:54 Hlavním tématem pro nového ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) bude podle ekologů i…

Ministři zastavili směnu pozemků mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy

30.12.2021 12:46 Aktualizováno Pověřený ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se…

V Libotenicích pokračují hasiči v dezinfekci hal, kde se potvrdila ptačí…

30.12.2021 08:54 V Libotenicích na Litoměřicku pokračují hasiči v dezinfekci hal, v nichž uhynuly nosnice. Likvidace…

Státní veterinární správa odhalila další ohnisko ptačí chřipky na jihu…

27.12.2021 13:50 Státní veterinární správa (SVS) odhalila další ohnisko ptačí chřipky na jihu Moravy. Nemoc se…

Veterináři začali likvidovat 1500 hus kvůli ptačí chřipce

21.12.2021 13:44 Aktualizováno Veterináři dnes u rybníka Velebil na Českobudějovicku a dalších místech zlikvidovali ptáky z…

Ptačí chřipka se potvrdila u dalších hus Rybářství N. Hrady

17.12.2021 18:44 Aktualizováno Veterináři potvrdili ptačí chřipku u dalších čtyř hejn firmy Rybářství Nové Hrady. Příští týden…

Související:

Právě se děje

reklama