Před sídlem vlády se demonstrovalo. Aktivisté mají rázné požadavky

Zhruba 20 aktivistů z české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes demonstrovalo u úřadu vlády před dalším jednáním takzvané uhelné komise. Protestující požadují odstavení uhelných elektráren v Česku do roku 2030. Jednání komise kritizují a označují ho za neefektivní.

Vláda

Demonstranti, někteří s rouškou přes ústa, dorazili před úřad vlády s transparenty, na nichž bylo například napsáno "Nechceme ohrožovat náš průmysl. A co lidi, zvířata a planetu?", "Daří se nám dobře ničit planetu" či "Zavřete Počerady."

Novým majitelem elektrárny bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Dosavadní majitel elektrárny - ČEZ, nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolal.

Ekologové dlouhodobě považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě. Demonstranti nakonec rozvinuli velký transparent s nápisem "Na mrtvé planetě ekonomika neporoste."

"Našim happeningem chceme vyjádřit ironickou skepsi, že nejsme přesvědčeni, že by uhelná komise k něčemu byla dobrá, že by skutečně měla nějaké výsledky," řekl ČTK jeden z mluvčích Extinction Rebellion Martin Vrba. Uvedl, že jako cestu k přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku vidí pořádání občanských shromáždění, nikoliv uhelných komisí. "Respektujeme rozhodnutí spřátelených organizací, které mají své zástupce v uhelné komisi. Nicméně naše rozhodnutí je takové, že se nebudeme podílet na jejím jednání," dodal.

Uhelná komise má řešit útlum těžby uhlí v Česku, ale také celkový energetický mix ČR včetně obnovitelných zdrojů či jádra. Devatenáctičlenné komisi, která se schází rámcově každý měsíc, předsedají ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). První zásadní výstupy lze podle Brabce očekávat koncem letošního roku.

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje