Před sídlem vlády se demonstrovalo. Aktivisté mají rázné požadavky

Zhruba 20 aktivistů z české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes demonstrovalo u úřadu vlády před dalším jednáním takzvané uhelné komise. Protestující požadují odstavení uhelných elektráren v Česku do roku 2030. Jednání komise kritizují a označují ho za neefektivní.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Vláda
doporučujeme

Demonstranti, někteří s rouškou přes ústa, dorazili před úřad vlády s transparenty, na nichž bylo například napsáno "Nechceme ohrožovat náš průmysl. A co lidi, zvířata a planetu?", "Daří se nám dobře ničit planetu" či "Zavřete Počerady."

Novým majitelem elektrárny bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Dosavadní majitel elektrárny - ČEZ, nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolal.

Ekologové dlouhodobě považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě. Demonstranti nakonec rozvinuli velký transparent s nápisem "Na mrtvé planetě ekonomika neporoste."

"Našim happeningem chceme vyjádřit ironickou skepsi, že nejsme přesvědčeni, že by uhelná komise k něčemu byla dobrá, že by skutečně měla nějaké výsledky," řekl ČTK jeden z mluvčích Extinction Rebellion Martin Vrba. Uvedl, že jako cestu k přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku vidí pořádání občanských shromáždění, nikoliv uhelných komisí. "Respektujeme rozhodnutí spřátelených organizací, které mají své zástupce v uhelné komisi. Nicméně naše rozhodnutí je takové, že se nebudeme podílet na jejím jednání," dodal.

Uhelná komise má řešit útlum těžby uhlí v Česku, ale také celkový energetický mix ČR včetně obnovitelných zdrojů či jádra. Devatenáctičlenné komisi, která se schází rámcově každý měsíc, předsedají ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). První zásadní výstupy lze podle Brabce očekávat koncem letošního roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pásmo dozoru kvůli ptačí chřipce se rozšířilo na Moravu

20.01.2020 17:10 Veterináři vytyčili kolem ohniska ptačí chřipky na Vysočině ochranné pásmo, spadá do něj deset…

Do Česka se vrátila ptačí chřipka

18.01.2020 19:05 Aktualizováno V Česku se po třech letech objevila ptačí chřipka. Nákaza vysoce patogenního subtypu H5N8, který…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Dobrá sklizeň třešní či brambor. Zisk v zemědělství stoupl o dvě miliardy

09.01.2020 15:57 Zisk v zemědělství očištěný o investiční dotace loni stoupl o více než dvě miliardy korun na více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama