Ptačí chřipka v ČR potvrzena. Začne masové vybíjení drůbeže

Veterináři potvrdili ptačí chřipku subtypu H5N8 ve Slepoticích na Pardubicku v chovu firmy Moras Moravany. Vybíjení drůbeže začne už dnes večer a potrvá asi do pátku. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Škoda přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, je podle odhadu firmy do deseti milionů korun.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Je to letošní druhé ohnisko nemoci. Tři kilometry od něj se nachází další část chovu Morasu, kde je 120.000 kusů drůbeže. O jejich případném utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam zatím nebyly hlášeny.

Areál firmy ve Slepoticích je uzavřený, hynout začali krocani v tamních halách. Likvidaci zbylých ptáků v chovu provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Jen v nutném případě by podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) byli povoláni k likvidaci i vojáci. Obec už pro ty, kteří budou likvidaci provádět, připravila podmínky. K dispozici dá celý kulturní dům se sálem pro 350 lidí.

Drůbež bude usmrcována postupným zaplynováním jednotlivých hal podniku. Uhynulá zvířata budou nakládána do kontejnerů a odvážena do asanačních podniků. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda váží ptáci jenom v chovu firmy, kde byl výskyt chřipky potvrzen, dohromady 400 tun. Hasičský záchranný sbor již přivezl na místo dva kontejnery Správy státních hmotných rezerv a policie uzavřela vytyčený koridor. Vybudováno bude dekontaminační stanoviště na očištění techniky a lidí. Prázdné haly pak bude nutno vyčistit a dezinfikovat.

Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na likvidované drůbeži do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu firmy. Část škody společnosti by mělo uhradit pojištění a další část kompenzace od státu. "Naší ambicí je, aby jim byly uhrazeny veškeré ztráty, které jim vznikly s likvidací chovu, jednak cena zvířat a jednak újma. Uhradíme jim maximum možného," řekl zpravodajce ČTK ministr Toman.

Pokud by bylo nutno vybít i druhý chov Morasu, bylo by to dohromady asi 250.000 ptáků. Jednalo by se tak zhruba o 0,2 procenta hrabavé drůbeže, která se v Česku ročně na jatkách zabije.

Veterináři kolem ohniska nákazy vytyčují tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou platit přísnější opatření pro chovatele, budou se muset zjistit přesné počty chovaného ptactva. Ve Slepoticích má mnoho lidí domácí chovy drůbeže. "Jsou tady kachny, labutě na rybníku. Jeden pán, který tu ani nebydlí, má u chalupy 60 kachen pižmových," uvedla starostka Slepotic Jana Bořková.

Někteří hasiči, kteří se podílejí na likvidaci drůbeže ve Slepoticích, již mají zkušenosti s ptačí chřipkou z roku 2007. ČTK to řekl krajský ředitel hasičů Aleš Černohorský po jednání bezpečnostní rady kraje. Při výskytu ptačí chřipky v roce 2007 přišli velkochovatelé i malochovatelé na Orlickoústecku asi o 173.000 kusů drůbeže. "Velitel zásahu byl velitelem zásahu i v roce 2007. Většina hasičů už zažila ptačí chřipku před lety, což se projevuje na hladkém řešení události," uvedl Černohorský.

Nové ohnisko ve Slepoticích je první letošní v komerčním chovu. Úplně první případ se vyskytl v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu se 12 slepicemi a třemi kachnami. Veterináři v nakaženém chovu utratili drůbež, která sama neuhynula. Utratili také 12 slepic dvou sousedů zasaženého chovu. Ty ale podle následných testů nakažené nebyly, takže se Štěpánov vyhnul plošnému vybíjení drůbeže.

Už po prvním letošním výskytu choroby omezilo dovoz drůbeže nebo vajec či drůbežích výrobků osm států, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu Petr Majer. Kromě vzdálenějších, jako jsou Maledivy nebo Hongkong, také například Ruská federace nebo Ukrajina. Dlouhodobě pak kvůli nemoci nepřijímají tyto produkty Japonsko a Čína.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, pro lidi nikoliv.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 11:58 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně…

19.09.2021 13:15 Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Kůrovcem je mimořádně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů

14.09.2021 12:47 Kůrovcem je mimořádně silně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů v ČR. Ministerstvo zemědělství…

Třídění odpadů se v Česku uchytilo. Loni mírně vzrostlo

06.09.2021 17:45 Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6…

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky

01.09.2021 16:36 Aktualizováno Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí…

Aktivisté bránili vjezdu do areálu jatek v Mirovicích na Písecku,…

31.08.2021 17:17 Aktualizováno Zhruba dvě desítky aktivistů blokovaly dnes od rána jatka v Mirovicích na Písecku. Ráno si sedli do…

Agrofert odmítl tvrzení aktivistů, že by týral zvířata

31.08.2021 10:43 Koncern Agrofert se ohledně dnešního protestu u jatek v Mirovicích na Písecku ohradil, že by týral…

Plán na dělbu evropských peněz nezohlednil vyšší klimatické cíle, tvrdí…

30.08.2021 12:01 Nezisková organizace Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha kritizují Dohodu o…

Související:

Právě se děje

reklama