Ptačí chřipka: Zasažená farma na Pardubicku sepisuje škody, přijde o 140 tisíc kusů drůbeže

Zemědělský podnik Moras na Pardubicku podá do konce března žádost o proplacení některých nákladů spojených s likvidací chovu nakaženého ptačí chřipkou. Ministerstvo zemědělství mu slíbilo proplacení maxima možného. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Zdeněk Barták.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto
doporučujeme

Podnik musí kvůli nákaze zlikvidovat téměř 140.000 kusů drůbeže. Kdyby společnost drůbež prodala, utrží za ni deset milionů korun. Další škody podniku vzniknou odstávkou a likvidací chovu. Něco mu uhradí pojišťovna a něco ministerstvo zemědělství.

"Řešili jsme to s ministrem. Do konce příštího měsíce podáme soupis nákladů na ministerstvo zemědělství, už ho připravujeme," řekl Barták.

Sanace začala v pondělí, dnes hasiči pracují v poslední z pěti hal. Od dokončení dezinfekce hal potrvá 21 dní karanténa. Podnik pak může znovu navézt do hal drůbež. Možná to ale potrvá déle. "Protože jsme vypadali z režimu dodávek porážek u svých odběratelů, musíme se do něj znovu dostat. Naskladňovat tak můžeme třeba až za 28 dní," řekl Barták.

Likvidaci chovu provádějí hasiči. Zaměstnanci farmy jim pomáhají. Hasičský sbor odvádí podle Bartáka profesionální práci. "Opravdu to frčelo, hodnotím kladně, jak se likvidace řeší," řekl Barták.

Vedení podniku stále neví, jak se virus ptačí chřipky do haly s krůtami dostal. Chov ve Slepoticích je zabezpečený a hlídaný, Barták neví, co dál zlepšovat. "Nejsem si vědom, jak se tam ten virus dostal. Haly jsou uzavřené. Chodí do nich dva ošetřovatelé, kteří se před vstupem čistí, podestýlka, sláma, krmivo je uzavřené," řekl.

Virus není nebezpečný pro lidi, běžně se ale vyskytuje u volně žijících ptáků. Přenáší se hlavně trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků.

Ptačí chřipku testy potvrdily u méně početného chovu krůt. V ohnisku ve Slepoticích byli i brojleři. Veterináři proto přikázali usmrtit všechnu drůbež. Ptáci se usmrcují oxidem uhličitým.

Po vyklizení zvířat z hal je nutné vyvézt podestýlku a ošetřit ji na hnojišti. Prostory se poté dvakrát v rozmezí sedmi dnů dezinfikují, řekl Radek Axmann z Krajské veterinární správy. V tříkilometrovém ochranném pásmu, které stanovili veterináři, se dokončuje seznam drůbeže v domácích chovech. Podle Axmanna v nich dosud žádná další nákaza nebyla zjištěna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování úniku kyanidu do Bečvy se protahuje, policie čeká na posudky

29.10.2020 16:02 Při vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy kyanidem kriminalisté stále čekají na výsledky…

Další ekologická havárie: Do Bečvy opět unikla chemikálie, na hladině je…

27.10.2020 16:59 Aktualizováno Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince dnes unikla neznámá látka. Na hladině se vytvořila pěna…

Lékaři žádají brzký konec spalování uhlí. Petici podepsali Pafko či Pollert

26.10.2020 12:57 Někteří čeští lékaři iniciovali kampaň, která žádá brzký konec těžby a spalování uhlí. Signatáři…

Ministr Brabec odmítl výzvu k rezignaci kvůli zákonu o odpadech

23.10.2020 14:16 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl výzvu k rezignaci, kterou mu adresoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama