Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu zvířat tak rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. Volfová to dnes řekla ČTK. Nic toxického neodhalily ani výsledky vzorků odebraných podnikem Povodí Ohře.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Povodí míní, že za úhyn mohou vydatné deště, které neštěstí předcházely. Podle mluvčího instituce Jana Svejkovského to potvrzuje i množství mrtvých ryb. Povodí jich eviduje osm, řekl mluvčí již dříve ČTK. Podle očitých svědků však většinu mrtvých ryb, kterých byly údajně stovky, odnesl proud.

"Tam může být spoustu vlivů, tam může být eroze půdy, tam může být cokoli. Byl velký déšť a navíc nehoda byla nahlášena pozdě," uvedla Volfová a dodala, že příčinou úhynu ryb nebyla otrava. Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá. ČTK to už dřív řekl mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský. Dnes Skalský ČTK řekl, že se podobným úmrtím ryb zřejmě úplně zabránit nedá. "Bílina je obecně hodně zatížená i na březích, kde je hodně sídel a zároveň i firem včetně chemiček, takže rizika jsou na té řece poměrně stále velká," uvedl.

Každoročně však rybáři do řeky vysazují nové ryby, v čemž budou podle mluvčího pokračovat. I díky tomu se čistota vody v řece za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila. Kromě kaprů ve vodě žijí například cejni či okouni.

Rybáři se zprvu domnívali, že za úhynem mohla být čistička odpadních vod, jež pod městem Most vypustila kvůli dešťům odpadní látky. Podle Ivety Kardianové, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK), pod které čistička spadá, by ale odpadní látky hromadný úhyn ryb nezpůsobily. Vzorky odebrané povodím bakterie pocházející z odpadních vod obsahovaly, zda šlo o uniklý čistírenský aktivovaný kal nebo nečištěnou surovou odpadní vodu, však laboratoř nedokázala určit. Kvůli úhynu ryb vznikla petice. Signatáři, kterých je k dnešnímu dni 47, požadují důsledné a transparentní vyšetření celé záležitosti a jednoznačné vyvození důsledků pro viníka. Podle Svejkovského se věcí zabývá vodohospodářský úřad, který rozhodne například o tom, zda se budou analýzy vzorků mezi sebou porovnávat.

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu zřejmě kvůli úniku neznámé látky i v Otíně u Jindřichova Hradce. Opakovaně unikly neznámé látky i do řeky Bečvy. Nejzávažnější ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu loni v září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Původce stále není znám.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama