Spotřebitelé řeší jenom ceny, nikoliv kvalitu. U Jílkové se to opět všechno pohádalo

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probíral růst cen potravin, zejména ovoce a zeleniny. Jak je možné, že se ze zdravé stravy stalo luxusní zboží? O rýži, vepřovém masu, mouce nebo cukru nemluvě! Proč zrovna v Česku rostou spotřebitelské ceny nejvíc v celé Evropské unii? S jakým scénářem můžeme výhledově počítat?

Na výše uvedené otázky se snažili odpovědět Jindřich Fialka, náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Ministerstva zemědělství ČR, Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, Petr Havel, agrární analytik, Petr Erin Kováč, šéfkuchař a majitel restaurace z Brna a David Novák, sedlák, výrobce a prodejce potravin z Uherska.

Moderátorka Jílková se zeptala šéfkuchaře Kováče, co jej jako spotřebitele nejvíc šokuje. Ten jí odpověděl, že se za celou svojí profesní kariéru nesetkal s tím, že by květák stál například 99 korun. O česneku a cibuli nemluvě! "Nevěřím, že by za tím stál jenom koronavirus!," dořekl. Sedlák Novák se k tomu vyjádřil, že například květák je v Česku sezónní, a tudíž jej nelze v tuzemsku vypěstovat, a proto se musí dovážet ze zahraničí. Rozhodně není v ničím zájmu, aby jeho cena byla nějak extrémně vysoká. On sám má ze své praxe zkušenosti s rostoucími mzdovými náklady. 

Prezident Prouza řekl, že velký problém tkví v sezónních pracovnících z Východní Evropy a Severní Afriky, kteří kvůli pandemii koronaviru nemohli přijet sklízet. Španělé, odkud dovážíme, tuto práci nechtějí dělat stejně jako Češi. Dalším faktorem, na nějž doplácíme je kromě špatného počasí, zejména ve Španělsku, také fakt, že nemáme euro. Náměstek Fialka oponoval, že resort zemědělství komunikoval s vysokými školy v oboru agronomie, a že studenti na pole pracovat přišli. Není tedy pravda, že by byl problém v nedostatku pracovních sil. 

Ceny potravin určují mezinárodní trhy

Jílková došla k závěru, že chyba bude zřejmě na straně řetězců, a zeptala se Prouzy na cenu mouky, která zmizela ze slevových letáků, přičemž po ní byla z důvodu karantény vysoká poptávka. Bylo jí odpovězeno, že jí byl nedostatek, jelikož lidé začali panikařit, a dělat si zásoby. Ředitel Koberna následně ukázal graf, který ukazoval vývoj spotřebitelských cen, konkrétně citrónů. Z křivky bylo patrné, že zdaleka na tom ještě nejsme tak špatně. Analytik Havel podotkl, že Česko je z hlediska zeleniny soběstačné jenom z 30 %, a že ceny tudíž určují mezinárodní trhy. Dále zmínil úskalí udržitelného zemědělství a potravinářství, které se promítají do cen potravin. Následoval potlesk z publika.

Novák vysvětlil, že vše spočívá také v rentabilitě výroby. Cibuli vypěstovat je mnohem náročnější než například řepku. Hovořilo se také o podmínkách v různých zemích a agrodotacích. Diskuze se pak přesunula k soběstačnosti. Fialka řekl, že se maximálně usiluje o podporu českých zemědělců, a že se spouští program "Rozvoj venkova", jehož cílem je podpora českého pěstitelství ovoce a zeleniny. Prouza následně ukázal diagram srovnávající vývoj osevní plochy řepky, která roste, a brambor, u nichž klesá. 

Koberna si pak postěžoval na tlak ze strany Bruselu, zejména pokud jde o udržitelné zemědělství a řepku. Havel řekl, že hlavní příčinou nízké soběstačnosti je i fakt, že spotřebitelé řeší pouze ceny, nikoliv původ a kvalitu. Novák také zmínil, že spoustě zemědělců se nevyplatilo pěstovat plodiny, protože dotace se dávaly na hektary. Jílková se pak zeptala Havla, jak jsme na tom v případě vepřového masa, která rovněž zdražilo. Bylo jí odpovězeno, že zhruba půl na půl.

Stane se levné vepřové minulostí?

"Kdyby spotřebitel byl trochu větší patriot...," stěžoval si Havel a Jílková ho přerušila. "Kde na to vezmou důchodci?! Žijte si sami s osmi devíti tisíci!," zlobila se. Koberna ještě také dodal, že Nizozemsko a Dánsko byly donedávna největším producentem vepřového masa, a že tento fenomén začínají kvůli zdevastované krajině postupně omezovat. Z tohoto důvodu můžeme počítat s tím, že éra levného vepřového je za námi. Problém je také v tom, že vysoká poptávka po prasatech je v zemích Jihovýchodní Asie, kde byly téměř vyhubeny.

Novák si postěžoval také na velkou marketingovou sílu obchodních řetězců, které kolikrát totálně zničily mlékárny a jatka produkující kvalitní mléko a maso. V blížícím se závěru debaty se začali dostávat ke slovu zástupci veřejnosti. Reprezentant Sdružení spotřebitelů konstatoval, že lidé nejdou jenom po ceně, nýbrž i kvalitě, a že jistě ocení, když budou v obchodech tuzemské výrobky, byť dražší. 

"Potraviny ovoce zelenina jsou předražené, přitom kvalita je mnohdy nedobrá! Ale nejvyšší ceny jsou v supermarketech!," citovala Jílková dotaz z řad veřejnosti, která kvůli povinným rozestupům nemohla zaplnit celou kapacitu publika, a vyzvala Prouzu k odpovědi. Ten to popřel a řekl, že často drobní obchodníci prodávají dráž - viz například vietnamský obchod na Vinohradech, kam si chodí nakupovat. "Je to pohodlné a lidé si připlatí," konstatoval. Vysvětlil také, že nedostatkové zboží znamená logicky vyšší ceny. Když omrzne zboží, nebo nejsou prasata, pak zemědělcům nezbývá nic jiného než zdražit. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude hubnutí.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo potraviny jídlo zdražování zemědělství

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy