Sněmovní komise k havárii na Bečvě by měla pomoci odhalit viníky

Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na řece Bečvě by podle předsedy lidovců Mariana Jurečky měla do půl roku pomoci odhalit viníky. Měla by vyhodnotit postup státních orgánů a jejich případná procesní pochybení či liknavost. Měla by také vyvodit případnou trestní odpovědnost, uvedl dnes Jurečka při zdůvodnění vzniku komise. Komise by měla mít devět členů, po jednom z každé frakce.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám. Způsob vyšetřování podle opozičních poslanců vyvolává úvahy o snaze zamést celou kauzu pod koberec.

Proti tomu se ohradili zástupci ANO. Účelnost vyšetřovací komise zpochybnil také komunista Zdeněk Ondráček, podle něho jsou pouze politickou hrátkou a jejich závěry k ničemu nevedou. KSČM vytvoření komise nepodpoří, protože důvěřuje standardním vyšetřovatelům. Jurečka namítl, že v jiných případech KSČM podobné komise podpořily, a Ondráčkovy argumenty jsou proto účelové. Vznik komise naopak žádaly po poslancích také organizace a iniciativy, které usilují o vyšetření otrávení Bečvy.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Vyšetřování vázne mimo jiné na soudním znalci Jiřím Klicperovi, který měl původně posudek pro policii vypracovat před koncem loňského roku a poté do konce února. Ani tento termín ale nedodržel a požádal o další prodloužení lhůty. Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza z holdingu Agrofert, což už pár dní po havárii vyloučil také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O několik dní dříve Klicpera v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie znalcovo vystoupení vyhodnocuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ohnisko ptačí chřipky v Česku je na Berounsku

09.04.2021 17:03 Veterináři potvrdili 33. letošní ohnisko ptačí chřipky, je v malochovu v obci Hodyně na Berounsku.…

Ministerstvo zemědělství odeslalo odpověď na Babišův střet zájmů

07.04.2021 13:55 Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na audit Evropské komise (EK) ohledně možného střetu…

Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály

05.04.2021 19:38 Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě…

Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v…

03.04.2021 16:29 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách na Královéhradecku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama