Spolek neuspěl se žalobou kvůli modernizaci elektrárny Chvaletice

Spolek Frank Bold Society s konečnou platností neuspěl se žalobou kvůli modernizaci chvaletické elektrárny. Nejvyšší správní soud (NSS) sice v roce 2018 vyhověl první kasační stížnosti spolku, Městský soud v Praze ale i napodruhé rozhodl, že modernizace nemá výrazný negativní dopad na okolí. Další kasační stížnost už NSS zamítl, zjistila dnes ČTK z úřední desky.

Hnědouhelná elektrárna u Chvaletic na Pardubicku získala v letech 2015 a 2016 stavební povolení pro sekundární denitrifikaci a rekonstrukci elektrostatických odlučovačů na blocích B3 a B4. Práce za přibližně tři miliardy korun jsou už hotové. Kritizovali je ale ekologičtí aktivisté, kteří poukazovali na to, že obnova bloků prodlouží jejich životnost až do roku 2030, a budou tak pokračovat negativní dopady provozu na přírodu a zdraví lidí.

Spolek Frank Bold Society označil v kasační stížnosti za významný negativní dopad emise amoniaku, tedy čpavku. Soud uznal, že vysoké emise čpavku by představovaly problém, ve Chvaleticích by však měly nastat jen výjimečně.

"Stěžovatel nepřinesl žádné věcné argumenty svědčící pro to, že množství vypouštěného amoniaku bude skutečně dvojnásobné oproti předpokladům obsaženým v rozptylové studii," stojí v rozhodnutí soudu.

Čpavek podle rozhodnutí nemá být vypouštěn do ovzduší kontinuálně, únik nastane jen v případě nesprávného dávkování močoviny. Pouze v případě mimořádné chyby v obsluze technologie může dojít k tomu, že koncentrace dosáhne maximálního emisního limitu.

NSS tak potvrdil, že záměr denitrifikace elektrárny nepodléhal takzvanému zjišťovacímu řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Úřady správně vyhodnotily modernizaci jako takzvaný podlimitní záměr.

Elektrárna společnosti Sev.en EC ve Chvaleticích je podle webu provozovatele třetí největší výrobce elektřiny v ČR. Je zároveň nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi.

Související

Aktivisté blokují elektrárnu Chvaletice

Kvůli poškození elektrárny Chvaletice bude soud, aktivisté Greenpeace odmítli dohodu

Aktivisté Greenpeace, kteří v říjnu 2016 protestovali na chladicí věži elektrárny Chvaletice, odmítli dohodu o vině a trestu. Chtějí se bránit u soudu. Pětice aktivistů a aktivistek uznala, že nechtěně způsobili při protestu škodu na zařízení a uhradili ji. Nesouhlasí ovšem s tím, že elektrárně způsobili poruchu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Více souvisejících

elektrárna Chvaletice Nejvyšší správní soud Pardubický kraj Sev.en Energy Ekologie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy