Úřad uvedl, že zjistil překročení limitů ve firmách Energoaqua i Deza

Kontroly Krajského úřadu Zlínského kraje zjistily, že rožnovská společnost Energoaqua porušila povinnosti plynoucí z vodního zákona, překročila například některé limity závadných látek ve vypouštěných odpadních vodách. Na facebooku to dnes uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).

Uhynulé ryby v řece Bečvě

Jedno překročení maxima pro amoniakální dusík v odpadní vodě z roku 2019 zjistil kraj i při kontrole ve valašskomeziříčské chemičce Deza, která je součástí holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka dnes ČTK řekl, že překročení maxima bylo jen mírné a stalo se tak kvůli najíždění technologie aktivace nové čistírny odpadních vod.

Kontroly zjistily podle Ančincové u Energoaquy i nedodržení počtu povinných laboratorních rozborů a neprovedení rozborů u některých ukazatelů.

"Může se zdát, že kontroly probíhaly dlouho, ale vzhledem k tomu, že si úřad nechal vypracovávat i externě některé posudky a kontroly, a vše má svá procesní pravidla, výsledky představujeme až nyní. Na kontroly teď navazují další řízení, takže vás nemůžeme seznámit s podrobnostmi. A Krajský úřad Zlínského kraje nemůže zasahovat do vyšetřování případu Bečvy. Našim cílem je zajistit maximální kontrolu toho, co se vypouští do vodních toků," uvedla Ančincová.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. V souvislosti s havárií na Bečvě policie obvinila společnost a jejího jednatele Oldřicha Havelku.

Krajský úřad prováděl ve firmě vodoprávní dozor nad dodržováním ustanovení vodního zákona, to je rozhodnutí o povolení k vypouštění odpadních vod s obsahem nebezpečných a zvlášť nebezpečných závadných látek. Kontrola byla i v čistírně chemických odpadních vod a všech objektech, které souvisí s kvalitou a množstvím vypouštěných odpadních vod. Za kontrolované období od roku 2018 byla zjištěna porušení povinností vyplývající z vodního zákona. Ani užívání lagun nebylo v souladu se stavebním a kolaudačním rozhodnutím a stavebním zákonem. Provozní řády vodních děl, kanalizační řád a havarijní plán byly neaktuální, uvedla náměstkyně.

V chemičce Deza kraj přezkoumával podmínky integrovaného povolení pro vypouštění odpadních vod. Kontrola se prováděla na přelomu roku a skončila letos v březnu. "Při kontrole bylo zjištěno, že v roce 2019 byla jedenkrát překročena limitní maximální hodnota pro ukazatel NNH4 (amoniakální dusík) ve vzorku odebrané odpadní vody vypouštěné z biologické čistírny odpadních vod a dále bylo zjištěno, že stanovení ukazatele 'Sulfidy' a 'Bis (2-ethylhexyl)phtalate' v několika odebraných vzorcích vypouštěné odpadní vody prováděly odborné laboratoře mimo rozsah své akreditace," uvedla Ančincová.

Podle Hanzelky byl v říjnu 2019 překročen limit amoniakálního dusíku v odpadních vodách jen mírně. "Maximální limit je 30 mg/litr, naměřeno bylo 31,2 mg/litr. Stalo se tak v důsledku najíždění technologie aktivace nové čistírny odpadních vod. V současné době je tento sledovaný parametr odpadních vod bezpečně plněn a pohybuje se pod hodnotou 1 mg/litr," uvedl Hanzelka. "Pokud jde o výtku směrem k externí laboratoři, ze strany Deza byl v rámci plnění stanovených vodoprávních podmínek integrovaného povolení vznesen požadavek na externí laboratoř k provádění všech odběrů a analýz akreditovaným postupem. V případě těchto dvou parametrů smluvní laboratoř nedodržela zadávací podmínky a oproti dohodě dodala výsledky neakreditovaných stanovení. Dodané výsledky však byly v souladu se stanovenými limity a ze strany krajského úřadu byl shledán pouze rozpor v požadavku na odborné provedení," uvedl Hanzelka.

Podle něj je otázkou, jak se náměstkyně Ančincová dostala k závěrům kontroly krajského úřadu. "Kontrola podle zákona o státní kontrole je neveřejná, tudíž ani její výsledky nejsou obecně veřejně přístupné. Nezískala-li je paní náměstkyně postupem podle zákona o svobodném přístupu k informacím, má je nezákonně a lze takto konstatovat pochybení, respektive únik informací ze strany Krajského úřadu Zlínského kraje," uvedl Hanzelka.

Zjištěná pochybení předá krajský úřad České inspekci životního prostředí. "Je na ní, jestli zahájí řízení a jaký proces v tom ona bude konat. I ze strany Zlínského kraje bude probíhat dále řízení na odstranění pochybení," řekla dnes Ančincová novinářům. Úřad například vyzval společnost Energoaqua, ať aktualizuje své havarijní plány nebo si nechá udělat nové posudky.

Po zákazu vstupu do práce bez očkování by byly ohroženy dodávky jídla,…

26.10.2021 12:39 Agrární a potravinářská komora odmítly návrh na zákaz vstupu do zaměstnání bez očkování nebo testu.…

Většina lesů v Českém Švýcarsku napadených kůrovcem se bude regenerovat…

25.10.2021 14:42 Většina lesů v Národním parku České Švýcarsko, které napadl lýkožrout smrkový, bude ponechána…

Čeští pěstitelé chmele spolu s pivovary očekávají rekordní úrodu za…

24.10.2021 11:42 Čeští pěstitelé chmele spolu s pivovary letos očekávají rekordní úrodu. Měla by přesáhnout hranici…

Kalamita kůrovce ustupuje, lesníci chystají obnovu zničených lesních cest

16.10.2021 08:02 Kůrovcová kalamita, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, je za svým vrcholem a…

Nákaza moru prasat se ČR nevyhne, míní šéf krajské veteriny

11.10.2021 18:30 Případ nákazy afrického moru prasat se objevil pouze zhruba 20 kilometrů za českými hranicemi,…

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zmanipulovaná a má hodit vinu na ČIŽP

05.10.2021 11:29 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje zprávu sněmovní vyšetřovací komise k…

Pěstitelé hlásí nejméně hrušek za 30 let, ceny půjdou nahoru

26.09.2021 09:29 Letošní sklizeň hrušek v Evropě bude kvůli jarním mrazům nejnižší za posledních 30 let. Meziročně…

Čeští a polští zástupci dnes nakonec budou jednat o dole Turów

24.09.2021 12:33 Aktualizováno Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. ČTK to sdělil mluvčí…

Díky teplým zimám pokleslo znečištění ovzduší v ČR

22.09.2021 18:27 Teplotně nadprůměrné zimy v letech 2012 až 2020 a mimořádně příznivé rozptylové podmínky v loňském…

Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

21.09.2021 16:30 Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7…

Související:

Právě se děje

reklama