Vědci: Z opadavých lesů mizí vzácné rostliny, častých přibývá

Zřejmě vlivem nárůstu emisí oxidů dusíku ubývá vzácných rostlin v opadavých lesích Evropy. Častých a odolných druhů, vyskytujících se po celé Evropě, naopak přibylo. Poukazují na to výsledky výzkumu druhové rozmanitosti, který provedl tým kolem iniciativy forestREplot, do něhož patří i čeští vědci. Za Botanický ústav Akademie věd ČR (AV) o tom dnes ČTK informovala Miroslava Dvořáková.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature Ecology & Evolution.

Vědci zkoumali rozsáhlou databázi záznamů z 68 lokalit po celé Evropě. Zaměřili se na to, jak se v posledních desetiletích měnil výskyt 1162 rostlinných druhů. Podle vedoucího oddělení vegetační ekologie Radima Hédla vědci pracovali s údaji starými až 50 let. Hédl ČTK řekl, že průzkum se týkal zhruba 15 zemí především ve střední a severozápadní Evropě.

Analýza zjistila, že rostlinné druhy s takzvaným malým areálem, tedy územím, kde se přirozeně vyskytují, mají tendenci ubývat. Právě tyto druhy jsou podle Akademie věd často ty, které se přizpůsobily relativně malému množství živin v půdě. Výsledky výzkumu podle vědců poukázaly na souvislost mezi emisemi dusíku, produkovanými hlavně spalováním fosilních paliv, a zvýšením rizika zmizení těchto rostlin.

"Naše příroda je poměrně přesycená dusíkem, je v ní velké množství živin. A právě to vyhovuje rostlinám, které jsou náročnější na živiny, a naopak tím trpí druhy, které živin potřebují přirozeně méně," popsal ČTK Hédl. Rostlin s velkými areály, které preferují půdu bohatou na živiny, tak postupně přibývá právě na úkor ohrožených druhů. "Je to taková paradoxní situace oproti tomu, jak by to bylo v přírodě. Člověk s tím takto hodně zahýbal," konstatoval vědec.

Podle Hédla není snadné říci, o kolik klesl počet chráněných rostlinných druhů. "Velmi to závisí na konkrétním regionu a situaci," doplnil.

Podle AV jsou výsledky výzkumu znepokojující i proto, že řada zkoumaných lokalit je na chráněných územích. Situace v hospodářských lesích může být horší.

"Narůstajícímu znečištění můžeme úspěšně bránit i změnou hospodaření a pěstovat strukturně bohaté lesy, které budou lépe odolávat i následkům spojeným s klimatickou změnou," upozornil Petr Petřík, koordinátor Platformy pro krajinu při Botanickém ústavu AV. V rámci platformy se odborníci zaměřují právě na návrhy udržitelného způsobu hospodaření v českých lesích, včetně obnovy původních dřevin.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hraboši se letos v Česku nepřemnoží, uklidňují experti. Škody mají být jen…

04.06.2020 16:20 Loňské přemnožení hrabošů se letos nebude opakovat. Vyplývá to z květnového monitoringu Ústředního…

Obce, u nichž možná nebude jaderné úložiště, to opatrně vítají

04.06.2020 14:49 Obce, jichž se týkal seznam devíti lokalit pro jaderné úložiště, a nyní je poradní panel expertů…

Postavit nové přehrady nebude tak snadné. U jedné lokality by hrozil zánik…

04.06.2020 14:38 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá do konce června své stanovisko k návrhu 31 území, která…

Koronakrize: ČR může dát státní pomoc zemědělcům, Evropská komise program…

04.06.2020 14:21 Česko bude moci ze státní pokladny pomoci splácet půjčky zemědělcům zasaženým koronavirovou krizí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy