Veterináři loni do ČR nepustili hnůj nebo prasečí štětiny

Veterináři na pražském letišti loni odmítli pustit do Česka ze zemí mimo Evropskou unii (EU) 3,5 procenta z 923 zásilek. Kromě mléčných výrobků, krevních produktů, medu nebo krmiv šlo například o prasečí štětiny na kartáče nebo o zásilku hnoje, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Předloni to bylo také zhruba 3,5 procenta, zásilek bylo 793.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

divočáci
doporučujeme

Do ČR proudí přes letiště zboží, které podléhá veterinární kontrole, nečastěji z Ruska, Číny, USA a Malediv. U zvířat jde o Indonésii, Srí Lanku, Thajsko a Vietnam.

"Na pohraniční veterinární stanici je každá zásilka předložena k pohraniční veterinární kontrole, při které veterinární inspektor provádí kontrolu dokumentační, identifikační a kontrolu fyzickou. Zároveň v případě potřeby provádí odběry vzorků na laboratorní vyšetření. Pokud zásilka splňuje všechny požadavky pro vstup do EU, je následně z pohraniční veterinární stanice propuštěna," uvedl mluvčí. Veterináři tak kontrolují zboží ze zvířat určené k lidské spotřebě nebo živá zvířata.

Činnost veterinářů na pražském letišti je vzhledem k celkové agendě SVS spíše okrajová. Loni celá SVS vybrala na pokutách rekordních více než 33 milionů Kč, meziročně o zhruba sedm milionů korun více. Sankce vzrostly kvůli hygienickým problémům, zvýšila se také částka za pokuty v případě neregistrovaných podniků. Znovu přibylo podnětů na týrání zvířat i počet zjištěných případů týrání.

Nejvyšší loňskou pokutou bylo ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda 2,7 milionu korun řetězci Lidl. Pokuta více než 600.000 korun, která zahrnovala i cenu za vyšetření, byla uložena chovateli koní ve Středočeském kraji.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté Fridays For Future stávkovali on-line, projevy zkomplikovala…

03.04.2020 15:58 On-line "stávku" za klima dnes uspořádala česká odnož Fridays For Future (FFF). Aktivisté ve…

Situace se suchem je podobná jako loni, dle vědců se má zhoršovat

01.04.2020 17:40 Aktualizováno Čeští zemědělci nyní hledí s obavami do dalších dnů. Situace se suchem v půdě je totiž prakticky…

Ovocnáři: Mrazy zničily meruňky, škoda 50 až 80 milionů korun

01.04.2020 16:49 Silné mrazy, které Českou republiku zasáhly tento a minulý týden, zcela zničily letošní úrodu…

Zemědělská výroba pokračuje, obavy má komora kvůli mléku

31.03.2020 17:04 Produkce ve většině zemědělských podniků pokračuje bez problémů s výjimkou těch, kde jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy